Naga MarketsBlok po 22 – 13 lipca 2020: EUR/USD, Ropa WTIPierwsza sesja nowego tygodnia na rynku walutowym przebiegła w dość dobrych nastrojach. Nadal na sentyment i apetyt na ryzyko nie specjalnie wpływa kiepska sytuacja dotycząca nowych zakażeń koronawirusem. Wydaje się, że inwestorzy dość nisko oceniają szanse na ponowne mrożenie gospodarek, tym bardziej w USA, gdyż mogłoby to oznaczać wzrost szans na wyborczą porażkę urzędującego prezydenta. Dzisiaj kalendarz gospodarczy był bardzo ubogi, ciekawiej zrobi się w kolejnych dniach, kiedy poznamy indeksy nastrojów biznesowych i aktywności gospodarczej dla regionów, które silnie zmagają się z pandemią np. Nowy Jork.

  • Pustka w poniedziałkowym kalendarzu gospodarczym
  • Rynek ignoruje dane o nowych zakażeniach
  • Euro zyskuje w nadziei na fundusz odbudowy

Jeżeli wypadłyby one zaskakująco słabo to może dojść do tego, że jednak na rynkach zawita słabszy sentyment. Dotąd bowiem powodem ignorowania dużej liczny zakażeń było wyraźne ożywienie gospodarcze. Dzisiaj kurs EUR/USD radził sobie całkiem nieźle, po za dobrymi nastrojami warto pamiętać, że w tym tygodniu mamy posiedzenie EBC oraz ruszają rozmowy nad funduszem odbudowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD coraz bliżej ostatniego szczytu

Wciąż sprzeciw zgłaszają 4 kraje, a więc nie jest to zdecydowany opór największych graczy w UE, stąd dobre nastroje i wysoko wyceniane szanse na wprowadzenie programu. Możliwe więc, że euro będzie silniejsze od dolara w najbliższych dniach.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Ropa po niewielkiej korekcie znowu pod oporem

Całkiem pozytywnie mimo obaw o powrót pandemii, co w zasadzie jest już faktem w wielu krajach, zachowują się notowania ropy naftowej. W ubiegły czwartek doszło do jednodniowej, mocniejszej reakcji podażowej, jednak już w piątek cena odbiła do góry. W poniedziałek niewiele się działo, ale taka sytuacja na wykresie może sugerować apetyty na ponowny atak na kluczowy opór w rejonie 41,60 USD za baryłkę.

Pozytywnie na rynek ropy mogą działać ostatnie informacje na temat liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA. Ich liczba spadła ostatnio do rekordowo niskich poziomów i jest ich obecnie około 70% mniej niż jeszcze rok temu. Wszystko więc wskazuje, że porozumienie OPEC działa i produkcja ropy na świecie rzeczywiście się znacząco obniżyła. Drugą stroną medalu jest kwestia popytu na surowiec, a ten odbudowuje się dość powoli.

ropa wti

Obecnie powodem wyhamowania zwyżek cen ropy jest właśnie obawa, że powrót pandemii będzie oznaczał kłopoty dla transportu, a co za tym idzie ponownie mniejsze zapotrzebowanie na paliwa. Podobnie jednak jak na walutach, na razie obawy te nie spotykają się ze znaczącą reakcją na rynkach i raczej dominują nadzieje, że przede wszystkim USA uda się wygrać z pandemią.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here