Naga MarketsBlok po 22 – 12 października 2021: EUR/USD, Ropa WTI Wtorkowa sesja nie przyniosła większych zmian na rynku walutowym. Mimo okresu słabszego dolara, przynajmniej po piątkowym zaskoczeniu z amerykańskiego rynku pracy, inne waluty nie specjalnie mają siłę aby odrobić więcej do amerykańskiej waluty. Wydarzeniem dnia w poniedziałek było przekroczenie przez ropę naftową WTI bariery 80 USD za baryłkę i to z wyraźnym zapasem. Jest to kolejny czynnik wzmacniający obawy o globalny kryzys energetyczny, a co za tym idzie wzmacniający tzw. bezpieczne przystanie czyli np. dolar.

To jednak tylko jedna strona medalu, gdyż po stronie euro brakuje impulsów popytowych. Powodem słabości odbicia na wyprzedanym rynku EUR/USD jest bardzo gołębie narracja EBC. Dzisiaj słabo wypadły też niemieckie nastroje ZEW i po stronie euro trudno po prostu szukać argumentów za umocnieniem.Powrót do spadków

Z drugiej strony, rynek jest wyprzedany, a wspomniane czynniki nie prowadzą już do mocniejszych osunięć kursu. Możliwe więc, że EUR/USD dojrzewa do większej korekty i potrzebuje do jej rozpoczęcia jakiegoś impulsu.

eurusd

Zobacz także: 3. powody dalszego spadku kursu euro. EUR/USD z celem na 1,13 w 2022

Nowe maksima

Zwyżka na rynku ropy naftowej przebija wszelkie wcześniejsze prognozy, także te pochodzące z kartelu OPEC. Wydaje się, że tak wysoka cena powinna skłaniać kartel do zwiększania wydobycia, jednak ostatnia decyzja była odmienna. Po za tym, kurs wspierany jest przez ożywienie popytu na paliwa jakie spodziewane jest głównie w Azji po ustaniu lockdownów.

ropa

Spory popyt pochodzi także z uzupełniania zapasów przed zimą, z uwagi choćby na równie wysokie ceny innych surowców w tym gazu ziemnego. Swoje dorzuca także czysta spekulacja, w tym działalność funduszy grających na dalszą zwyżkę. Rynek wydaje się więc mocno rozchwiany co może oznaczać, że w niespodziewanym momencie pojawi się bardzo gwałtowna korekta.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here