Naga MarketsBlok po 22 – 12 maja 2021: EUR/USD, GBP/USD Środowa sesja była pierwszym dniem silniejszej reakcji podażowej po skokowym osłabieniu dolara w ubiegły piątek. Tamto wydarzenie związane było z szokująco słabymi odczytami z amerykańskiego rynku pracy. To sprawiło, że FED wyszedł zwycięsko z obrony swojej narracji, że gospodarka nadal wymaga stymulowania nawet pomimo wzrostu inflacji. W środę inwestorzy z niepokojem czekali na pierwsze po piątku, ważniejsze dane z USA. Chodzi o odczyt inflacji. Tu spodziewany był jej dalszy wzrost i od rana było widać lekkie umacnianie się dolara. Odczyt znacznie wyższy od prognoz wzmocnił dolara i wywołał poruszenie na rynku długu.

  • Umocnienie dolara po wzroście inflacji w USA
  • Mocna reakcja na EUR/USD i na rynku długu
  • Bank Anglii wspiera aprecjację funta

Wzrost inflacji to argument za normalizacją polityki monetarnej, choć FED jest temu bardzo oporny. Rynki będą z uwagą patrzeć na najbliższe dane gospodarcze, gdyż odpowiedzą one na pytanie czy piątkowy szok był tylko wypadkiem przy pracy czy jednak gospodarka USA wcale nie ma się jeszcze tak dobrze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mocna reakcja podaży

Oczywiście odczyt inflacji nawet powyżej prognoz nie jest aż tak wielkim zaskoczeniem.  Kolejne dni przyniosą równie ciekawe dane gospodarcze, które albo potwierdzą narrację FED, albo wywołają na bank jeszcze większą presję.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Blisko maksimum trendu

Coraz mocniej z gospodarką Stanów Zjednoczonych, kontrastuje Wielka Brytania. Dzisiaj poznaliśmy kolejne lepsze od oczekiwań dane, głównie o PKB ale też produkcji przemysłowej. Pozytywne zaskoczenie potwierdza, że na wyspach rozwija się dynamiczne ożywienie gospodarcze, któremu nie zagraża (jak w przypadku wielu innych krajów) nagły powrót lockdownu. Szybkie tempo szczepień pozytywnie wpłynęło na gospodarkę. Wspomniany kontrast dotyczy działań i narracji FED i BoE.

gbpusd

Bank Anglii wykorzystuje lepsze dane do odchodzenia od luźnej polityki, a FED (któremu akurat w piątek zabrakło dobrych danych), generalnie upiera się przy narracji, że jest zbyt wcześnie na zmiany. Takie różnice sprawiają, że funt zyskuje kosztem dolara, a kurs GBP/USD zmierza na lutowe maksima.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator kurs | kurs dolara nbp prognozy | kurs cd projekt | notowanie funta | jsw notowanie |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here