Naga MarketsBlok po 22 – 12 lutego 2021: GBP/USD, Ropa WTIOstatnia sesja drugiego tygodnia lutego przebiegała w spokojnych nastrojach, z lekkim umocnieniem amerykańskiej waluty. Wydaje się, że głównym powodem mogą być słabe doniesienia z pierwszych rozmów między USA a Chinami, po zmianie władzy w Białym Domu. Po za tym, mamy nie najlepsze wieści w kwestii pandemii. Australia, która generalnie świetnie radzi sobie z pandemią, ogłosiła wczoraj 5 dniowy lockdown na terenie stanu Victoria. Powodem są kolejne zakażenia brytyjską odmianą wirusa. Podobne rzeczy dzieją się także w Europie, gdzie kolejne kraje wspominają o przedłużeniu ograniczeń.

  • Lokalny lockdown w Australii nie psuje nastrojów na rynkach
  • Dolar silniejszy tylko w pierwszej części sesji
  • Ropa naftowa blisko 13 letniej linii trendu

Chyba już nikt nie spodziewa się zaskakująco mocnych danych gospodarczych za I kwartał, stąd też spokój na rynkach i wiara w mocne odbicie latem. Szczególnie na tle Europy, pozytywnie wyróżnia się Wielka Brytania. Powodem jest znacznie szybsze tempo szczepień, co może przełożyć się na to, że to właśnie tu nie będzie potrzebny kolejny lockdown, a to będzie oznaczało pewniejsze odbicie w gospodarce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Funt nadal mocny

Na wykresie GBP/USD mamy niewielkie spadki. Wydaje się, że jest to tylko korekta i zarówno funt powróci do swojej siły, jak i dolar do słabości. Najbliższe wsparcie mamy przy 1,3750 czyli przy poprzednich wierzchołkach.

gbpusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa blisko 60 USD za baryłkę

Dla rynku ropy naftowej istotnym wydarzeniem była wczorajsza publikacja prognoz przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Prognozy są dość optymistycznie. Na razie, co oczywiste, na rynku przeważ podaż nad popytem, jednak sytuacja ma ulegać stopniowej poprawie. Kartel OPEC skutecznie ograniczył ilość surowca, a postępujące szczepienia z czasem doprowadzą do odbudowy zapotrzebowania na paliwa. Według prognozy, nagromadzone zapasy ropy będą się kończyć w drugiej połowie bieżącego roku, co przełoży się na zwiększenie wydobycia. Cały 2021 rok ma być czasem powrotu do rynkowej równowagi.

ropa wti

Proces ten zahamować może jedynie zbyt wolne tempo szczepień lub nowe mutacje, odporne na szczepionki. Na wykresie ropy WTI od 3 dni mamy korektę. Ruch ten jest na tyle słaby, że można zakładać powrót do zwyżki i atak na kluczowe 60 USD za baryłkę. Jak widać na wykresie miesięcznym, mniej więcej na tym poziomie przebiega prawie 13 letnia linia trendu, która może być pretekstem do nieco większej korekty, gdyż kurs rośnie nieprzerwanie już 4 miesiąc z rzędu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar kurs online | pgnig cena akcji | jsw notowania forum | kurs bitcoin prognozy | gpw biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here