Naga MarketsBlok po 22 – 11 września 2020: EUR/USD, Ropa WTI Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego doprowadziło początkowo do umocnienia się euro, jednak im bliżej było końca sesji, tym entuzjazm kupujących był coraz słabszy. Ostatecznie niewiele zostało z całej fali wzrostowej co widać dobrze po świecy dziennej, z bardzo długim górnym cieniem. Może to nieco zaskakiwać, gdyż rynki powinny być przyzwyczajone do opieszałości EBC, jednak wczoraj dostaliśmy argumenty za dalszymi wzrostami na EUR/USD.

  • Słabe próby odbicia kursu EUR/USD po posiedzeniu EBC
  • Kierunek wyznaczy środowy komunikat FED
  • Ropa nadal tanieje. Problemy w kartelu OPEC

Mowa przede wszystkim o podniesieniu prognoz gospodarczych ale także uspokojenie sytuacji wobec wcześniejszych wypowiedzi, że kurs euro jest zbyt wysoki. W piątek kurs wracał od samego poranka do umiarkowanych wzrostów. Wydaje się, że dość spokojnie na rynkach będzie aż do środy i do tego czasu dolara powinien lekko tracić, a także stabilizować powinna się sytuacja na amerykańskich indeksach akcyjnych.

Rynki czekają na środowe posiedzenie FED

Bazowy scenariusz zakłada bowiem, że na środowym posiedzeniu FED, bank postara się pomóc giełdom, a najprościej zrobić to poprzez doprowadzenie do osłabienia dolara. Jeżeli te oczekiwania się spełnią, to druga połowa września może być bardziej udana dla posiadaczy akcji, a kurs EUR/USD może próbować wrócić do trendu wzrostowego.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Największa korekta od marca

Za spadkami na notowaniach ropy naftowej stoi oczywiście także wspominane umocnienie amerykańskiej waluty w pierwszej połowie września. Spoglądając na wykres dzienny, widać że cena zbliża się do dość czytelnego wsparcia w rejonie 35 USD za baryłkę. Od marcowego dołka jest to największa korekta. Rynek ropy ma jednak także inne problemy, po za umocnieniem dolara, które nie musi być trwałe.

Mowa przede wszystkim obawy o odbudowę popytu na paliwa. Drugi czynnik czyli ograniczanie podaży także może zacząć stanowić problem, gdyż program cięć kartelu OPEC zakończył się i raczej trudno wyobrazić sobie do niego powrót. W ostatnich dniach media donosiły także o pewnym rozłamie w kartelu.

ropa wti

Chodzi o Irak, który ze względu na trudną sytuację gospodarczą, a którego budżet niemal w całości oparty jest na sprzedaży ropy, rozważał możliwość opuszczenia kartelu. Szybko zdementowano jednak te doniesienia, choć wielu irackich polityków mówi o tym coraz głośniej. Jeżeli tak jak wcześniej Iranowi czy Libii, zezwolono na czasowe wyłączenie spod limitów wydobycie, pozwoli się na to także Irakowi, to pogorszy to sytuację na rynku, zwiększając nadwyżkę surowca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here