Naga Markets

Blok po 22 – 11 stycznia 2022: Ropa WTI, GBP/USD Notowania ropy naftowej pozostają w układzie korekcyjnym od dwóch sesji, choć dzisiaj pojawiła się próba zakończenia korekty. Wydaje się, że to strona popytowa nadal rozdaje karty na wykresie, na co wskazuje duża dynamika okresu wzrostowego. Zwiększa to szanse na trwalszy powrót ponad barierę 80 USD za baryłkę. Wydaje się, że główne dwa powody optymizmu na tym rynku to rozwianie obaw o wpływ Omikronu na gospodarki, w tym zapotrzebowanie na paliwa, a po drugie – polityka kartelu OPEC, która ma na celu windowanie cen surowca.

Dodatkowe pozytywne czynniki jakie pojawiły się w ostatnim czasie to pewna destabilizacja wydobycia surowca zarówno w Libii jak i Kazachstanie z powodów politycznych. Są to jednak tylko chwilowe przerwy w wydobyciu.Walka o powrót ponad 80 USD

O optymizmie inwestorów może też świadczyć fakt, że nie przeszkadzają we wzrostach kolejne dane pokazujące stały trend wzrostu funkcjonujących wiertni ropy w USA. Obecnie poziom ten jest wyższy niż tuż po wybuchu pandemii. Mamy więc powolny powrót do normalności, co wycenia rynek ropy naftowej.

Zobacz także: Ceny towarów mocno w górę. Inflacja cały czas nie odpuszcza

Zmagania przy 1,36 

Notowania GBP/USD testowały dzisiaj rejon 1,36. Ten okrągły poziom nie stanowił wielkiego problemu dla kupujących. Dobre nastroje na funcie utrzymują się od czasu, kiedy premier Johnson wycofał się z planu wprowadzenia lockdownu. O tym, że była to słuszna decyzja może świadczyć coraz więcej sygnałów wskazujących, że Wielka Brytania poradziła sobie z kolejną falą pandemii.

W dodatku mamy już rozpoczęty cykl podwyżek stóp procentowych co wygląda naprawdę dobrze, nawet na tle FED, którego prezes często stara się przypodobać rynkom i z trudem przychodzi realizacja kolejnych jastrzębich kroków lub są one okroszone gołębim komentarzem. Obecnie główna siła funta wynika z wysokiego przekonania, że w lutym BoE podniesie stopy procentowe. Wybicie z kanału spadkowego staje się faktem, a kurs ma otwartą przestrzeń do poprzedniego wierzchołka.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here