Naga MarketsBlok po 22 – 10 września 2020: EUR/USD, GBP/USDCzwartkowa sesja była od samego poranku typowym wyczekiwaniem na najważniejszy punkt całego tygodnia czyli posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zmiany w parametrach polityki monetarnej nie było spodziewane i także, choćby za sprawą pewnych doniesień Agencji Bloomberg, nisko oceniano szansę zrobienia czegoś więcej ze sprawą zbyt wysokiego kursu Euro, o czym członkowie EBC wspomnieli jakiś czas temu. W efekcie, przed EBC mieliśmy kontynuację wzrostów na EUR/USD, rozpoczęta dzień wcześniej.

  • EBC nie wspomniał o zbyt wysokim kursie euro
  • Zaskoczono podniesieniem projekcji inflacji
  • Euro zyskało, funt nadal nie może się podnieść

Po za samym euro, wzrosty to efekt odbicia na rynkach akcji i wyhamowanie umocnienia dolara. Taki ruch był dość spodziewany biorąc pod uwagę często opieszałość EBC w podejmowaniu decyzji oraz fakt, że arsenał luzowania nie jest niewyczerpany i lepiej zostawić go na później. Ostatecznie okazało się, że nie specjalnie zajęto się kursem euro, za to co zaskoczyło pozytywnie rynki, podniesiono projekcje gospodarcze np. inflację. Jest to już jakiś argument za umocnienie euro.

EBC umocnił euro

Trzeba mieć także na uwadze, że polityka FED powoduje, że dolar na dłuższą metę powinien pozostawać dosyć słaby. Za tydzień FED może potwierdzić, że raczej nie ma co spodziewać się szybkiej podwyżki stóp procentowych. Na wykresie kurs odbija po dokonaniu trzeciej takiej samej korekty.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Funt nadal pod presją podaży

Podobna sytuacja techniczna, gdyż fundamenty są zgoła odmienne, ma miejsce na parze GBP/USD. To, że na obu parach walutowych występuje po raz trzeci zjawisko zwane overbalace czyli porównywalne zasięgi korekt w trendzie, świadczy o tym, że to dolar rozdaje karty. Na „kablu” korekty są sporo głębsze niż na EUR/USD, jednak trzeci raz spadki wyhamowały w podobnym zasięgu.

Dla funta kluczowa jest kwestia bezumownego brexitu. Rynki zdają chyba sobie jednak sprawę, że premier Johnson lansuje się na twardego gracza, podobnie jak prezydent Trump twardo rozgrywa wątek relacji z Chinami na potrzeby własnej kampanii wyborczej. Stąd też szansa na odbicie, tym bardziej, że strona brytyjska zapewne zmiękczy stanowisko po tym jak Komisja Europejska, a także liderzy Partii Demokratycznej, ostrzegli że jeżeli łamane będą porozumienia dotyczące granicy irlandzkiej, to UE podejmie kroki prawne, a po ewentualnym zwycięstwie kandydata Demokratów w USA, mogą pojawić się problemy z nową umową handlową między USA a Zjednoczonym Królestwem.

gbpusd

Jeszcze wczoraj wydawało się, że kurs odbije do góry, jednak dzisiaj mieliśmy kontynuację spadków. Nadal sytuacja nie jest przesądzona, ale wydaje się, że strach w kwestii brexitu może przesądzić o tym, że tutaj trzeci podobny zasięg korekty ma mniejsze szanse na utrzymanie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here