Naga Markets

Blok po 22 – 10 sierpnia 2022: EUR/USD, Ropa BrentŚrodowa sesja była długo wyczekiwana, z uwagi na publikację odczytów inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu dni na EUR/USD panował kompletny marazm, tak też było dzisiejszego poranka, kiedy kurs niemal zastygł w oczekiwaniu na odczyty. Zgodnie z prognozami, odczyty miały okazać się przełomem i wskazać w końcu na spadek inflacji. Opinie te nie były jednak w pełni zgodne, choćby eksperci Bank of Montreal prognozowali wystarczająco silny odczyt CPI, który utrzymuje jako bazowy scenariusz podwyżkę o 75 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu FED.

Dzień wcześniej członek FED James Bullard przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie oceniać, że inflacja minęła już swój szczyt. Jak się okazało, opinie te były błędne. Odczyty były znacznie lepsze niż oczekiwano. Mamy wyraźny spadek CPI, co sugeruje, że FED może złagodzić swoją politykę.Poprzedni dołek zdobyty

Dopełnić pozytywny obraz mogę teraz najbliższe dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli okazałoby się, że inflacja hamuje, bez uszczerbku na rynku pracy, FED będzie niemal zmuszony do złagodzenia retoryki. Dzisiaj dolar wyraźnie się osłabił, a kurs EUR/USD w końcu zdołał podejść pod poprzedni dołek.

Zobacz także: Ceny ropy naftowej pozostaną na wyższym poziomie nieco dłużej, uważa UniCredit

Kształtowanie dołka 

Informacją dzisiejszego poranka na rynku ropy naftowej było wstrzymanie przesyłu surowca ropociągiem „Przyjaźń”. Jest to wiadomość o tyle zaskakująca, że najbardziej ucierpią na tym Węgry czyli kraj, który prowadzi odmienną politykę wobec Rosji niż większość państw Unii Europejskiej. Węgierski rząd szybko oznajmił, że jego zapasy starczają zaledwie na kilka tygodni.

XTB

Reakcja rynku na te doniesienia była jednak tylko chwilowa, choć dzisiaj popyt znowu był aktywny. Patrząc na wykres, mamy próbę zainicjowania odbicia przy czytelnej strefie wsparcia. Dzisiaj odbicie to zaczyna nabierać poważniejszych kształtów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here