Naga MarketsBlok po 22 – 10 sierpnia 2020: EUR/USD, GBP/USD Pierwsza sesja nowego tygodnia zapowiadała się na bardzo spokojną, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze bardzo ubogi kalendarz gospodarczy, a po drugie brak inwestorów z Japonii. Na rynku walutowym nie mieliśmy dużej zmienności na tle poprzednich sesji. Główna para walutowa EUR/USD spadała w porannych godzinach, a popołudniu odrobić część start. Sesja nie odpowiada więc na pytanie czy spadkowa korekta będzie kontynuowana, choć ze względu choćby na ogrom wcześniejszych wzrostów, wydaje się, że są na to szanse.

  • Dobre dane z USA i oczekiwania na pakiet fiskalny umacniają dolara
  • W tygodniu sporo danych dla funta
  • Wątek relacji USA-Chiny pomijany na rynkach

Punktem przełomowym może być zejście poniżej ostatniego dołka czyli 1,1695. Wydaje się, że tym co może umocnić amerykańską walutę w najbliższym czasie jest wyczekiwany kolejny pakiet fiskalny, adresowany m.in. bezpośrednio do konsumentów co może pozytywnie wpływać na gospodarkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD z kolejną sesją korekty

Warto też wspomnieć, że ostatnie dane obaliły tezę, że odbicie po pandemii w USA może być wolniejsze niż np. w Europie. W piątek poznaliśmy kolejne dobre dane z rynku pracy, w tym spadek stopy bezrobocia do 10,2%.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

Sporo danych dla GBP

Lepiej w poniedziałek, w relacji do dolara radził sobie brytyjski funt. Wzrosty nie były duże, ale cały czas sprawiają wrażenie presji na poziom tegorocznych maksimów. Możliwe, że dla funta ten tydzień będzie przełomowy, gdyż z Wielkiej Brytanii poznamy sporo odczytów gospodarczych. Już jutro dane z rynku pracy, a te potrafią pozytywnie zaskakiwać, tak jak w piątek w USA. Z kolei w środę poznamy serię odczytów o PKB. Szacuje się spadek rok do roku w drugim kwartale aż o 22,4%. Wydaje się, że jest tu więc pewne pole do małego, pozytywnego zaskoczenia.

gbpusd

Nie są to jednak kluczowe dane, gdyż pokazujące przeszłość. Możliwe, że rynek bardziej zwróci uwagę na produkcję dóbr w fabrykach w lipcu. Miesiąc do miesiąca szacuje się wzrost o 10%. Odczyt wyższy będzie pokazywał odradzanie się gospodarki i może zostać pozytywnie przyjęty na rynku. Oczywiście szanse dla funta może zniweczyć umocnienie dolara np. za sprawą pakietu fiskalnego, gdyż prezydent Trump zapowiadał, że w przypadku braku konsensusu politycznego, wprowadzi pakiet przy pomocy dekretu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here