Naga MarketsBlok po 22 – 10 maja 2021: EUR/USD, GBP/USDPoniedziałkowa sesja na rynku walutowym przyniosła uspokojenie sytuacji na parach z dolarem. Przypomnijmy, że w miniony piątek rynki zostały mocno zaskoczone fatalnymi danymi z rynku pracy w USA. Dolar błyskawicznie wrócił do słabości, gdyż takie dane potwierdzają tezy głoszone przez szefa FED, że dotychczasowe odbicie w gospodarce, które przyniosło także wzrost inflacji, to tylko początek drogi ku trwalszemu ożywieniu. Retoryka FED o tym, że jest zbyt wcześnie aby w ogóle podejmować rozmowy co do normalizacji polityki monetarnej, okazała się słuszna.

  • Słaby dolar po zaskakująco słabych danych z piątku
  • Wynik wyborów w Szkocji, pozytywnie odebrany przez rynek
  • GBP/USD ponownie powyżej 1,40

To otwiera drogę do kolejnej fali osłabienia dolara. Czy coś może ją przyhamować? Warto zwrócić uwagę na kolejne odczyty z amerykańskiej gospodarki. W tym tygodniu będą to dane o inflacji, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD coraz wyżej

Mogą bowiem one albo potwierdzić słabość rynku pracy, albo (w przypadku lepszych odczytów) zasiać ziarno niepewności czy dane z rynku pracy nie były tylko wyjątkiem. Generalnie im słabsze dane, tym słabszy dolar, gdyż oddala się widmo zmian w ultra luźnej polityce FED. Na wykresie EUR/USD, mimo korekt, celem pozostaje szczyt z 25 lutego.

eurusd

Zobacz także: Kurs euro dotrze w okolice 1,2350 USD w nadchodzącym miesiącu, oczekuje MUFG

Szkockie wybory korzystne dla funta

Nie tylko dzięki skokowemu osłabieniu dolara, doszło do mocnego wybicia ponad barierę 1,40 na GBP/USD. Oczywiście kwestie związane z tym co działo się w piątek po publikacji wspomnianych zaskakujących danych gospodarczych były kluczowe. Jednak swoje do wybicia dołożył także funt. Brytyjska waluta najpierw bez większych wahań przetrwała posiedzenie Banku Anglii, aby następnie oczekiwać na wynik wyborów w Szkocji. Na szali leżała absolutna większość Szkockiej Partii Narodowej, która ostro prze do kolejnego referendum niepodległościowego. Partia ta otrzymała świetny wynik i zabrakło tylko 1 głosu do samodzielnej większości.

gbpusd

Nie jest to jednak porażka szerokiego obozu niepodległościowego, gdyż 8 głosów zdobyli Szkoccy Zieloni. Generalnie jednak wynik tego obozu jest słabszy niż podczas organizacji pierwszego referendum, co może przesądzić, że kwestia referendum jest obecnie dość odległa. Teraz funta może napędzać postępujące odbicie po pandemii, szybkie tempo szczepień i zapewne kolejne małe kroki normalizujące politykę monetarną przez BoE. Celem jest już tylko maksimum obecnego trendu.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lublin notowania | gpw biomed lublin | notowania akcji pgnig | jsw akcje forum | dow jones industrial |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here