Naga MarketsBlok po 22 – 10 grudnia 2020: EUR/USD, Ropa WTIWyczekiwanym od dłuższego czasu wydarzeniem czwartkowej sesji było posiedzenie EBC. Zgodnie z oczekiwaniami, nie doszło do zmiany stóp procentowych. Podjęte decyzje dotyczą zwiększenia skali skupu aktywów o 500 mld euro oraz wydłużenie czasu trwania programu do końca 2022 roku, a więc o jeden kwartał. To w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o konkrety. Reszta to poboczne wątki jak zapowiedzi modyfikacji taniego finansowania sektora bankowego czy nieco lepsze prognozy gospodarcze. Z jednej strony, działania EBC okazały się skromne, a z drugiej – lepsze prognozy gospodarcze sprawiają, że nie powinniśmy się spodziewać kolejnych działań ze strony banku.

  • EBC ze skromnymi decyzjami
  • Bank nie wspomniał także o kursie euro
  • Ropa coraz bliżej 50 USD za baryłkę

Po za tym, nie padły konkretne sformułowania o zbyt wysokim kursie euro, tak jak miało to miejsce przed poprzednim posiedzeniem. Na wykresie EUR/USD mieliśmy wzrosty od samego rana do późnego popołudnia i dopiero koniec dnia przynosi cofnięcie. Reakcja typowa, gdyż EBC specjalnie nie osłabił euro, a w perspektywie mamy to, że za tydzień dolara może osłabić FED.

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC nie zaszkodził euro

Wydaje się więc, że pojawia się szansa na dalsze wzrosty, a pewnym czynnikiem ryzyka takiego sanitariusza może być tylko unijny szczyt, zwłaszcza fiasko negocjacji nad umową handlową z Wielką Brytanią, gdyż tu zostaje coraz mniej czasu na pozytywne rozstrzygnięcia.

eurusd

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Ropa w kierunku 50 USD za bryłkę

Czwartek przyniósł zaskakująco mocną sesję na notowaniach ropy naftowej. Po około 10 sesjach o niższej zmienności i płytkiej korekcie, dzisiaj popyt wrócił do trendu wzrostowego. Spoglądając na wykres tygodniowy, widać ze celem jest już tylko nieco psychologiczna bariera 50 USD za baryłkę. Optymizm na tym rynku może zadziwiać, także w kontekście ostatnich bardzo słabych danych o zapasach w USA, które zostały kompletnie przez rynek zignorowane. Wczorajszy raport wskazał na największy wzrost zapasów od kwietnia, a sam wynik był niesamowicie odległy od wszelkich prognoz. Wydaje się więc, że trend może się utrzymać, skoro mamy tak pozytywne nastroje.

ropa wti

Są one napędzane głównie szczepionkami, które mogą zakończyć problemy z popytem na paliwa. Drugą stroną optymizmu jest także OPEC i jego comiesięczne spotkania. Kartel wykazuje się ostatnio dużą dbałością o ceny ropy i raczej stara się nie zaskakiwać negatywnie rynku. Innym powodem dzisiejszego podbicia notowań może być także informacja o atakach w Iraku na punkty wydobycia ropy. Mimo, że instalacje nie ucierpiały, to jednak każdy tego typu news może podbijać kurs ropy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here