Naga MarketsBlok po 22 – 10 czerwca 2020: EUR/USD, GBP/USD Kluczowym elementem środowej sesji na rynkach finansowych było oczywiście posiedzenie Rezerwy Federalnej w USA. Od rana dolar był dosyć słaby, mimo np. przed południowych prognoz gospodarczych OECD, który straszyły recesją i drugą falą zachorowań na koronawirusa. Pogorszenia nastrojów a tym samym umocnienia dolara nie wywołały także kolejne prasowe doniesienia z Chin, że kraj ten może zachować się identycznie jak USA w kwestii Huawei i np. ograniczyć używanie chipów amerykańskiego koncernu Qualcomm, podając ten sam powód co Amerykanie czyli kwestię bezpieczeństwa narodowego.

  • Euro z nadziejami przed szczytem Eurogrupy
  • FED specjalnie nie zaskakuje rynków
  • W piątek sporo danych dla funta

Brak reakcji można tłumaczyć tym, że nie są to pierwsze doniesienia chińskich gazet i raczej niewiele z tego typu plotek w przeszłości się sprawdziło. Dobre nastroje na euro związane były z zaczynającym się posiedzeniem Eurogrupy i wycenianiem szans na wspólny program pomocy gospodarczej.

Te artykuły również Cię zainteresują
FED bez większego wpływu na EUR/USD

Kluczowe było jednak posiedzenie FED, a po zaskakująco dobrych ostatnich danych z rynku pracy, można było spodziewać się umiarkowanego komunikatu. Tak też się stało i wieczorem nie obserwowaliśmy większego wpływu na dolara. Kurs EUR/USD stopi nadal przed szansą sięgnięcia po szczyt z początku marca.

eurusd

Zobacz także: Powell (Fed): Niska inflacja i bezrobocie możliwe bez ujemnych stóp procentowych

GBP/USD spogląda w stronę 1,30

Brak znaczącego umocnienia amerykańskiej waluty przez FED otwiera także drogę do dalszej zwyżki na GBP/USD. Funt zyskiwał w ostatnich dniach za sprawą prasowych doniesień o złagodzeniu stanowiska względem UE oraz o planach szybszego odmrażania gospodarki. Wniosek o przedłużenie okresu przejściowego musi zostać złożony do końca czerwca, na razie więc jest sporo czasu aby na rynki wdarła się jakaś nerwowość.

gbpusd

Warto pamiętać także o kalendarzy gospodarczym, gdyż w piątek mamy spora danych z Wielkiej Brytanii. Chodzi głównie o serię odczytów dotyczących PKB oraz produkcji dóbr w fabrykach. Wszystkie prognozy są fatalne ale podobnie było niedawno z bezrobociem w USA. Skoro poprzeczka ustawiona jest dość nisko to pojawia się pole do zaskoczenia. Jeżeli tak się stanie, droga do okolic 1,30 będzie stała otworem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here