Naga MarketsBlok po 22 – 1 października 2020: EUR/USD, GBP/USD Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację zahamowania rajdu dolara i odbicie na parkietach akcyjnych. Wydaje się, że wiele ze znanych już problemów zostało wycenionych w ostatniej fali umocnienia dolara i stąd mamy obecnie ruch w przeciwnym kierunku. Wszelkie kwestie dotyczące pandemii szybko nie znikną ale nie będą cały czas wpływać na rynki np. na umocnienie dolara. Ostatnio mamy w tej kwestii złe informacja o opóźnieniach w pracach nad szczepionką, jednak rynki ignorują ten wątek.

  • Niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy
  • Mniejsze szanse na lockdown w Wielkiej Brytanii
  • Przemysłowy PMI z Niemiec na poziomach z 2018 roku

Wydaje się, że numerem jeden jest amerykański pakiet fiskalny i powrót do rozmów przez obie partie. To budzi spore nadzieje co sprzyja większemu apetytowi na ryzykowniejsze aktywa, a to z kolei osłabia dolara. Dzisiaj mieliśmy co prawda gorszy od oczekiwań odczyt przemysłowego PMI z Niemiec, jednak wyższy niż poprzedni odczyt. Wskaźnik rośnie kolejny miesiąc i osiąga już wartości widziane w 2018 roku, co wskazuje na mocne odbicie w przemyśle.

Próba utrzymania ceny powyżej 1,17

Tydzień zakończymy danymi z amerykańskiego rynku pracy, a te potrafią pozytywnie zaskakiwać. Bazowym scenariuszem powinno więc być utrzymanie spokojnych, nieco lepszych nastrojów do końca tygodnia. Na EUR/USD ważne dla popytu będzie utrzymanie ceny przez dłuższy okres ponad poziomem 1,17.

eurusd

Zobacz także: Złoto będzie dalej rosło, a akcje spadną do marcowego dołka? “Król obligacji” nie byłby tym zaskoczony

Oddala się widmo lockdownu

Trzeba przyznać, że zaskakująco mocno radzi sobie ostatnio funt, mimo obciążenia ryzykownym rezultatem negocjacji nad nową umowa handlową. Wydaje się, że bazowym scenariuszem jest podpisanie takiej umowy, jednak dopiero w ostatnim możliwym momencie. Aż do tego czasu mogą trwać bardzo ostre negocjacje, szczególnie ze strony premiera Johnsona, co może osłabiać funta. Według medialnych doniesień z Wielkiej Brytanii, rozmowy idą bardzo trudno, za co winny jest opór strony brytyjskiej, która nie chce wycofać się z ostatnich kontrowersyjnych posunięć.

gbpusd

Ciężko powiedzieć na ile rynki ignorują ten wątek uznając go za typową grę, także na użytek wewnętrzny. To co pomogło odrobić poranne straty na GBP/USD to jednak stwierdzenie premiera Johnsona, że są małe szanse na taki lockdown jaki mieliśmy na wiosnę. Drugim czynnikiem umocnienia brytyjskiej waluty były słowa członka BoE o tym, że na razie nie ma konieczności obniżki stóp procentowych. Mamy więc długi, dolny cień świecy dziennej i próbę ataku na opór przy 1,30.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here