Naga MarketsBlok po 22 – 1 lutego 2021: DAX, GBP/JPYPierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła całkiem pozytywne nastroje, co było widać głównie na rynkach akcji. Dolar nie był jednak nadmiernie silny, choć nie można mówić jeszcze o końcu okresu jego umocnienia. Na razie widać to choćby na niektórych surowcach (tu warto zwrócić uwagę na bardzo mocny spekulacyjny rozdźwięk między złotem z srebrem). Dobre nastroje w poniedziałek wynikały z całkiem dobrych odczytów PMI z Europy. W mediach pojawiła się także wypowiedź niemieckiej członek EBC Isabel Schnabel o tym, że nie ma nadmiernego ryzyka wzrostu inflacji, a to sprawia, że jest jeszcze za wcześnie aby mówić o normalizacji polityki EBC.

  • Rosną szanse na pakiet stymulacyjny Joe Bidena
  • Niezłe odczyty PMI z Europy
  • Funt zyskuje na rekordowym tempie szczepień

Taki scenariusz najbardziej konarzyste jest właśnie dla rynków akcji, co dzisiaj było mocno widoczne na indeksie DAX. Drugim obok niskich stóp procentowych, korzystnym czynnikiem dla giełd, jest także stymulacja gospodarki. Tu pojawia się pozytywny sygnał z USA, gdzie grupa 10 republikańskich senatorów wyraża gotowość do poparcie części rozwiązań z pakietu nowego prezydenta o wartości 1,9 bln USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Klasyczny re-test?

Mniej ważnym, ale także pozytywnym czynnikiem jest sytuacja polityczna we Włoszech, gdzie partia Italia Viva wyraziła chęć budowy szerokiej koalicji. Splot pozytywnych wydarzeń spotyka się na DAX z techniką, gdyż cena odbija od czytelnego wsparcia jakim jest cała seria poprzednich wierzchołków.

dax

Zobacz także: USD najsłabszą walutą G8! Kurs dolara będzie spadać dalej w 2021 r. – prognozuje Mogran Stanley

Zmiana trendu

W temacie szczepień przeciwko COVID-19 w światowej czołówce jeżeli chodzi o tempo szczepień jest od początku Wielka Brytania. Tu widać najbardziej, jakąś korzyść dla Brytyjczyków z opuszczenia struktur unijnych. Tylko w sobotę udało się zaszczepić niemal 600 000 osób, co jest poziomem nieosiągalnym w krajach UE. Dzisiaj mieliśmy także niezły odczyt PMI dla przemysłu z tego kraju. Możliwe więc, że na zbliżającym się posiedzenie Banku Anglii w najbliższy czwartek, przekaz będzie taki, że pozwoli na kolejną falę umocnienia funta. Tu kluczową kwestią od dłuższego czasu pozostaje siła odcinania się od pomysłu ujemnych stóp procentowych.

gbpjpy

Wydaje się, że temat ten stał się elementem gry i kiedy BoE chce wpłynąć na kurs waluty, to odpowiednio używa tego czynnika. Niezłe dane i wysokie tempo szczepień, mogą sprawić, że BoE zawrze w komunikacie jakieś pozytywne prognozy. Za sobą mamy już z kolei posiedzenie Banku Japonii i tu zapowiada się, że jen pozostanie jedną ze słabszych walut. Ciekawa sytuacja rodzi się na GBP/JPY, gdzie mamy wybicie linii trendu, przy niskich poziomach na tle ostatnich lat.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza bitcoin | komentarze giełdowe | biomed lublin gpw | bitcoin wykres | dax analiza |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here