Naga MarketsPrzez dwa dni w ostatnim tygodniu marca (27 – 28.03.2018 r.) w warszawskim hotelu Westin odbywała się konferencja skierowana do osób zainteresowanych technologią blockchain. Na BlockchainTech Congress można było spotkać wiele ciekawych osób, które na tej technologii “zjadły zęby”, ale także tych, starających się dopiero ją zrozumieć.

Mi osobiście, jako laikowi w temacie technologii blockchain dzięki tej konferencji udało się wznieść na nieco wyższy poziom. Szczątkową wiedzę, co prawda posiadałem już przed konferencją i na pewno nie byłem jednym z tych, którzy blockchain kojarzą jedynie z bitcoinem, natomiast nie miałem pojęcia jak szerokie może mieć zastosowanie.

Podczas pierwszego dnia, niedługo po otwarciu kongresu przez Norberta Biedrzyckiego, Przewodniczącego Rady Programowej miejsce miała ciekawa symulacja przygotowana przez Krzysztofa Kałużę (COO & Founder, Billon), gdzie wraz z pomocą ochotników zgromadzonych na sali w obrazowy pokazano jak działa technologia blockchain.

Blockchain – symulacja

Dzięki symulacji, oprócz zaznajomienia z działaniem blockchaina, same nasuwały się zalety płynące z wykorzystania tej technologii. Dobrym uzupełnieniem tej wiedzy była następnie debata, w której udział brali prelegenci, których działalność wiąże się z technologią blockchain na zupełnie różnych płaszczyznach.

Nie tylko kryptowaluty

Jak wspomniałem na początku, wiele osób kojarzy blockchain głównie z kryptowalutami. Jednakże na konferencji wielokrotnie podkreślano, że takie myślenie jest błędne. By się o tym przekonać, wystarczyło pozostać na części konferencji poświęconej praktycznym zastosowaniom blockchain.

Jednym z przykładów takiego zastosowania był projekt Maersk, gdzie blockchain zastosowano w transporcie, a opowiadał o tym Martin Ruubel – Guardtime oraz Wojciech Soleniec – Partner, EY.

Od lewej: Martin Ruubel – Guardtime oraz Wojciech Soleniec – Partner, EY.

O tym, że blockchain to “dwa różne byty” wskazywał także podział na dwa oddzielne streamy drugiego dnia kongresu. Pierwszy stream dotyczył stricte technologii blockchain, jej przyszłości, zastosowaniom, a także co istotne, regulacjom.

Drugi stream skupiał natomiast kryptoentuzjastów. To na nim uczestnicy poznawali różnice między pieniądzem tradycyjnym i jego cyfrowymi odpowiednikami, a także zdobywali wiedzę na temat miningu (wydobywania), handlu oraz ICO.

Jako, że streamy odbywały się jednocześnie na dwóch różnych salach, czasem trzeba było podejmować trudną decyzję, którą prelekcję wybrać.

Na koniec, w mojej opinii mocna “5” należy się organizatorom BlockchainTech Congress. Widać było bardzo profesjonalne podejście od strony techniczno-organizacyjnej. Niewielkim mankamentem mogły być jedynie zbyt szybko znikające kanapki, którymi uczestnicy kongresu uzupełniali energię w przerwie 😀

Ponadto uczestnicy konferencji zachęcani byli do publikowania w mediach społecznościowych postów z wydarzenia pod tagiem #Blockchain2018. Poniżej znajdziesz przegląd tych postów z Twittera:

a jeszcze niżej, naszą skromną galerię:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here