Naga Marketssmartfon sirin labs blockchainowe telefonyByły CTO Coinbase Balaji Srinivasan zasugerował, że blockchainowe telefony mogą być idealnym rozwiązaniem do uwierzytelniania połączeń i pomagać w walce z oszustwami.

Podczas gdy Srinivasan stwierdził na Twitterze, że technologia ta dopiero się pojawi, wielu odpowiedziało mu, że takie środki bezpieczeństwa już istnieją i wcale nie są oparte na blockchainie.

Blockchainowe telefony na froncie walki z hakerami

Słowa eksperta wpisują się w ostatnią aferę związaną z połączeniami telefonicznymi. Według doniesień Wall Street Journal cyber-przestępcy używali oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji, by podszywać się pod głos dyrektora generalnego i domagać się od pracowników firmy transferu środków w wysokości ponad 240 000 USD.

Myśląc, że rozmawia ze swoim szefem, dyrektor pewnej niemieckiej firmy energetycznej spełnił prośbę i przekazał fundusze. Oszustwo zostało wykryte dopiero po tym, jak dyrektor zdał sobie sprawę, że został oszukany i wysłał już pieniądze.

Euler Hermes, ubezpieczyciel nieznanej z nazwy firmy, powiedział mediom, że nie był to jedyny taki incydent związany z oszustwem głosowym popełniony przy użyciu technologii sztucznej inteligencji. Symantec, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, powiedziała Washington Post, że co najmniej jedna ze spraw spowodowała straty w wysokości „milionów dolarów”.

Balaji Srinivasan, były CTO Coinbase, uważa, że ​​blockchain jest rozwiązaniem tego problemu. W wątku na Twitterze zasugerował też wdrożenie dwuskładniowego systemu uwierzytelniania połączeń telefonicznych, który może obejmować głos rozmówcy i jego kryptograficzny podpis. Wyjaśnił, że można to zrobić za pomocą blockchainowych telefonów, w których portfele na kryptowaluty zostaną wykorzystane do zapewnienia „nowego rodzaju identyfikatora dzwoniącego”.

Jego pomysł spotkał się z pozytywnymi komentarzami społeczności kryptograficznej. Dziesiątki użytkowników podzieliło się swoimi pomysłami na temat tego, jak można to zrobić jeszcze skuteczniej. Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, dołączył do rozmowy, mówiąc, że debata powinna zostać „szybko włączona do naszej kultury”.

Sirin Labs

Jednym z pierwszych blockchainowych smartfonów na rynku jest Finney firmy Sirin Labs. Telefon będzie wkrótce dostępny nawet w Bangladeszu, gdzie może być na niego spory popyt. Innymi tego typu urządzeniami są np. Samsung Galaxy S10 czy HTC Exodus.

 

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here