Naga Marketsblockchain technologyWedług nowego raportu firmy konsultingowej PricewaterhouseCoopers (PwC) technologia blockchain może przyspieszyć rozwój globalnej gospodarki o 1,7 bln USD w ciągu następnej dekady. W tym procesie to jednak Azja osiągnie największe korzyści gospodarcze.

  • Blockchain pomoże w rozwoju gospodarczym.
  • Zyskać ma jednak na tym głównie Azja.

Blockchain zrewolucjonizuje świat

Ekonomiści z PwC prognozują, że punkt zwrotny w kwestii blockchaina będzie miał miejsce w 2025 r. Wtedy technologia zostanie przyjęta na dużą skalę na całym świecie. Aplikacje oparte na blockchainie zwiększą globalny produkt krajowy brutto (PKB) o 1,76 bln USD (1,4 proc. globalnego PKB) do 2030 r.

Według raportu, blockchain wywrze największy wpływ na gospodarkę Azji. Konkretnie Chin, Indii i Japonii, które to kraje będą motorem adopcji w regionie.

Chiny mogą uzyskać największą potencjalną korzyść netto w wysokości 440 miliardów dolarów, a Stany Zjednoczone – 407 miliardów dolarów. Szacuje się też, że Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Indie i Francja skorzystają w tym samym okresie na procesie adopcji blockchaina na skalę ponad 50 miliardów dolarów.

Co zmieni nowa technologia?

W raporcie zidentyfikowano pięć kluczowych obszarów zastosowania łańcucha bloków, które mogą wygenerować wartość ekonomiczną: śledzenie produktów (962 miliardy USD), usługi finansowe i płatności (433 miliardy USD), bezpieczeństwo tożsamości i dane uwierzytelniające (224 miliardy USD), kontrakty i rozwiązywanie sporów (73 miliardy USD), zaangażowanie klientów i programy nagród (54 miliardy USD).

Z kolei to sektory administracji publicznej, edukacji i opieki zdrowotnej odniosą największe korzyści (wzrost o 574 miliardy dolarów do 2030 r.), „wykorzystując wydajność, jaką blockchain wnosi do świata tożsamości” – czytamy w raporcie.

Badanie przeprowadzone w ramach przygotowywań do raportu wykazało, że 61 proc. prezesów na całym świecie umieszcza cyfrową transformację podstawowych operacji i procesów biznesowych wśród swoich trzech najważniejszych priorytetów.

– Poważne działania związane z blockchainem przebijają się teraz przez każdą branżę na całym świecie – powiedział cytowany raporcie Steve Davies, globalny lider blockchaina w PwC. W oświadczeniu prasowym dodał, że za przyspieszenie przełomowych trendów w świecie biznesu odpowiada pandemia COVID-19.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here