Naga MarketsCHF, Szwajcaria, ComparicSzwajcarski organ nadzoru rynku finansowego (FINMA) ostrzegł, że Szwajcaria jest szczególnie podatna na ryzyko prania pieniędzy z wielu powodów, w tym szerokiego zastosowania technologii blockchain.

W swoim corocznym raporcie dot. monitorowania ryzyka finansowego – opublikowanym przez FINMA 10 grudnia – regulator ostrzega, że ​​blockchain i aktywa kryptowalutowe zwiększają istniejące już w kraju ryzyko dot. prania pieniędzy Czytamy tam:

„Oprócz […] tradycyjnego ryzyka prania pieniędzy branża finansowa stoi także przed nowym ryzykiem w zakresie technologii blockchain i aktywów kryptograficznych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów.”

Pranie pieniędzy spowalnia przyjmowanie kryptowalut

Organ regulacyjny przyznaje, że chociaż te nowe technologie obiecują poprawę wydajności w branży finansowej, zwiększają również ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. FINMA uważa, że ​​rzekomo większy potencjał anonimowości oraz szybkość i globalny charakter takich narzędzi finansowych czynią je atrakcyjnymi instrumentami do celów przestępczych.

Raport stwierdza również, że przestępstwa takie jak pranie pieniędzy mogą spowolnić przyjęcie technologii takich jak blockchain:

„Nadużycia ze strony instytucji finansowych działających w FinTech mogą znacząco zaszkodzić reputacji szwajcarskiego centrum finansowego i spowolnić rozwój digitalizacji”.

FINMA uważa też, że Szwajcaria jako centrum finansowe świata charakteryzuje się też wysokim ryzykiem prania pieniędzy. Ponadto agencja stwierdziła, że ​​malejące marże z zysków dla banków mogą kusić instytucje do przyjmowania klientów z rynków wschodzących i wysokiego ryzyka.

Regulacje pomogą?

Media pisały niedawno o ostatnim wspólnym oświadczeniu przyjętym przez Radę Unii Europejskiej i Komisję Europejską, w którym stwierdzono, że ​​żaden globalny projekt stablecoina nie rozpocznie swojej działalności w UE, dopóki nie wyeliminuje się wszelkiego ryzyka, takiego jak pranie pieniędzy i unikanie podatków.

Aby zachować zgodność z prawem, giełdy rozpoczęły usuwanie ze swoich platform kryptowalut, które zapewniają wyższe standardy prywatności. Na przykład pod koniec listopada br. polska giełda kryptowalut BitBay usunęła zorientowaną na prywatność kryptowalutę Monero (XMR) z powodu obaw związanych z praniem pieniędzy. We wrześniu giełda kryptograficzna OKEx zrobiła to samo z wieloma monetami nastawionymi na prywatność.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here