Naga MarketsDłoń wkładająca Bitcoina (BTC) do portfelaNa konferencji Money 20/20 w Las Vegas, 22 października, eksperci w dziedzinie blockchain debatowali o przyszłości technologii i jej potencjalnym wpływie na sposób przeprowadzania płatności.


Szef działu technologii firmy Ripple, David Schwartz, i  starsza wiceprezes ds. Strategii produktowej FIS Payments, Esther Pigg, zaproponowali konkurencyjne wizje. Obie dotykały kwestii tego, czy blockchain będzie miał wpływ na sposób płatności.

Nadchodzi Blockchain Revolution

Według Schwartza technologia sieci bloków zastąpi obecne sposoby płatności na świecie. Blockchain zrobi zaś z płatnościami to, co e-mail zrobił z tradycyjną pocztą. Jego zdaniem systemy płatności oparte na blokach pozwolą na mniejsze, częstsze i szybsze płatności, które nie istnieją w obecnym ekosystemie, ponieważ są one zbyt wolne i kosztowne:

“Jeśli spojrzysz teraz na swój e-mail, jestem pewien, że 99 procent tego, co widzisz, nigdy nie byłoby pocztą. (…) Mamy płatności, które nie mogą tolerować opóźnień czasowych (…), to, co się stanie [na rynku], to firmy, które mogą zapewnić te szybkie i tanie płatności (…).”

Jaki los czeka te przedsiębiorstwa, które nie dostosują się do nowych warunków? Tu pracownik Ripple okazuje się bezwzględnym darwinistą: “będą musiały dostosować się lub zginąć, tak jak w każdej rewolucji technologicznej.” 

Schwartz argumentował dalej, że blockchain jest “właściwą technologią” dla nowego systemu płatności. Dlaczego? Ponieważ jest bezpieczny i pozwala “każdemu uczestnikowi zweryfikować osobiście każdą regułę systemu.” Dalej stwierdził, że “blockchainy” są zasadniczo niezawodne.”

… a może wcale nie?

Pigg zaczęła swoją argumentację, stawiając pytanie: “Jaki problem rozwiązuje blockchain, którego nie da się rozwiązać na równi z istniejącymi platformami płatniczymi”. Powiedziała, że ​​oczekiwania dotyczące zdolności blockchainów do obniżania kosztów są zawyżone. Przypomniała krytykę prezesa Western Union i jego słowa o tym, że pilotażowy blockchain nie przyniósł firmie korzyści finansowych.

Pigg zwróciła uwagę na znaczące koszty administracyjne i infrastrukturalne związane z utrzymaniem blockchainów. Jej zdaniem sieć bloków nie jest też tak bezpieczna, jak się uważa. Zapewnia pewne bezpieczeństwo, ale sama nie może przewidzieć ani wykryć przestępczego zachowania. Sama więc uważa, że obecne systemy płatności są niezawodne i bezpieczne. Dodała jednak, że sieć bloków ma potencjał i powinna zostać zbadana, ale nie jest “jasno zrozumiana ani zweryfikowana” i “absolutnie nie” zastąpi dzisiejszych platform płatniczych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here