Naga MarketsStartup blockchainowy Fishcoin chce zastosować technologię rejestrów rozproszonych (DLT) w łańcuchu dostaw owoców morza i ryb. Planuje połączenie rybaków i hodowców z uczestnikami globalnego łańcucha dostaw – przetwórcami, przewoźnikami, hurtownikami i detalistami. Celem firmy jest wykorzystanie blockchain do identyfikacji w rybołówstwie i stworzenie ekosystemu, który pozwoliłby producentom i pośrednikom w łańcuchu dostaw na uzyskiwanie korzyści z mikrotransakcji.

Zaczęło się od mFish

Startup znany jest głównie ze swojej firmy macierzystej – Eachmile Technologies – która opracowała aplikację mobilną dla rybaków o nazwie mFish. Narzędzie przeznaczone jest dla osób prowadzących połowy na małą skalę i umożliwia im elektroniczną rejestrację rezultatów, zapoznanie się z najlepszymi praktykami oraz otrzymywanie informacji na temat pogody i warunków rynkowych, takich jak ceny ryb w portach.

Znaczenie inicjatywy mFish podkreślił ówczesny Sekretarz Stanu John Kerry podczas przemówienia inauguracyjnego na konferencji Our Ocean Conference 2014 w Waszyngtonie. Według Eachmile Technologies mFish został zaadaptowany przez ponad 80% z ponad 1800 rybaków testujących aplikację, którzy pod koniec 2016 r. zapłacili za mobilną subskrypcję. Od 2017 r., spółka zmieniła wizerunek aplikacji na narzędzie dla rybaków i hodowców ryb do dzielenia się danymi z blockchainem Fishcoin.

Naprawa łańcucha dostaw

Whitepaper Fishcoin opisuje problemy przemysłu owoców morza jako częściowo związane z nieefektywnością łańcucha dostaw. Można w nim przeczytać, że nawet do 50% ryb jest wyrzucanych lub marnowanych w ramach łańcuchów dostaw.

“Śledząc partię owoców morza od momentu połowu, możemy zweryfikować, czy dane ryby zostały złowione, wyhodowane lub przetworzone zgodnie z prawem. Wszystko dzięki danym, takim jak śledzenie i identyfikacja statku, numery pozwoleń oraz dane wejściowe/wyjściowe do oceny bilansu całkowitego“, skomentował Jayson Berryhill z Eachmile Technologies w wywiadzie dla World Ocean Initiative.

Blockchain w służbie ekologii

W sprawozdaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa z 2016 r. szacuje się, że nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy na dotyczą rocznie około 11-26 mln ton ryb, co stanowi wartość od 10 do 23 mld USD. Warto również zauważyć, że około jedna trzecia światowych zbiorników wodnych jest zbyt mocno eksploatowana.

W celu rozwiązania tych problemów firma Fishcoin proponuje zastosowanie zasad identyfikowalności w oparciu o blockchain w rybołówstwie. Według zespołu pomoże to całemu ekosystemowi zainteresowanych stron – w tym rybakom, hodowcom ryb, przetwórcom ryb, eksporterom owoców morza i rządom – zidentyfikować, zweryfikować i nagrodzić tych, którzy stosują najlepsze praktyki.

Choć wiele osób zarzuca technologii blockchain i kryptowalutom marnowanie nieekologiczne światowych zasobów energii, to co jakiś czas pojawiają się inicjatywy mające na celu poprawienie wizerunku branży. Jakiś czas temu pisaliśmy o współzałożycielu Ubera, który stworzył ekologiczną kryptowalutę EKO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here