Naga Marketskonrad zacharzewski blockchainBlockchain i kryptowaluty nie zostały jeszcze w naszym kraju dokładnie uregulowane. Sprawę tę postanowił jednak wnikliwie przeanalizować dr hab. i adwokat Konrad Zacharzewski. Jakie są jego wnioski?

Na wyniki badań dr hab. Zacharzewskiego wskazał w swoim nowym tweecie inny specjalista od kryptowalut – profesor ekonomii Krzysztof Piech (dziś współpracujący np. ze startupem TecraCoin).

Luka regulacyjna w polskim prawie dot. kryptowalut i technologii blockchain – wnioski z analizy

Zacharzewski wskazuje, że w “prawie polskim dostrzegalna jest luka regulacyjna” dot. właśnie blockchaina i kryptowalut. Dodaje, że środowiska biznesowe w Polsce oczekują w tej kwestii na krok rządu i stworzenie odpowiednich regulacji prawnych – zwłaszcza dot. licencji i “kwalifikacji prawnej dokonywanych czynności”.

Zdecydowanie prościej – przynajmniej zdaniem Zacharzewskiego – mają osoby fizyczne. Ekspert wskazuje na to, że prywatni inwestorzy magą bazować na istniejących już przepisach kodeksu prawnego.

To nie pierwszy taki apel do władz o regulacje przepisów prawnych dot. kryptowalut. Warto przypomnieć o podobnych nawoływaniach Filipa Pawczyńskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, który po upadku giełdy Bitmarket wskazywał na to, że do tego wydarzenia mogłoby nie dojść, gdyby tylko wcześniej polscy regulatorzy stworzyli odpowiednie przepisy.

Nad tymi ostatnimi starano się pracować pod skrzydłami Ministerstwa Cyfryzacji w 2017 r. Wcześniej, jesienią 2016 r., Polskie Stowarzyszenie Bitcoin zorganizowało konsultacje w Sejmie, które miały na celu przybliżenie tematu kryptowalut posłom. Swoją grupę roboczą stworzyła też Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Niestety żadna z tych prób nie zakończyła się pełnym sukcesem i to nawet mimo tego, że społeczność bitcoina w Polsce podjęła próby samoregulacji rynku.

Konrad Zacharzewski – prawnik, który zajmuje się technologią blockchain

Konrad Zacharzewski jest doktorem habilitowanym i znanym adwokatem. Uchodzi za specjalistę w zakresie prawa zobowiązań, prawa rynku kapitałowego, prawa papierów wartościowych, prawa bankowego oraz prawa walut cyfrowych i technologii blockchain. Jest także autorem dobrze przyjmowanych publikacji naukowych oraz przyczynkarskich (m.in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, praktycznych aspektów obowiązywania tzw. kodeksów deontologicznych, jak również pionierskich w prawie polskim wypowiedzi nt. bitcoina, blockchaina i walut cyfrowych).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here