Naga MarketsblockchainW poniedziałek, 10 grudnia, podczas śniadania prasowego w restauracji La Regina w Warszawie, odbyła się premiera raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”, przygotowanego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Raport opisuje istniejące wdrożenia biznesowe tej technologii w Polsce i został stworzony nie przez teoretyków, ale praktyków blockchain.


Liczące 90 stron opracowanie jest kompleksowym przewodnikiem po technologii blockchain skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla dziennikarzy i członków kadry zarządzającej, szukających innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na współczesne biznesowe wyzwania. Raport pokazuje możliwości wykorzystania technologii blockchain w polskich warunkach, a główną część raportu stanowią opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.

Raport jest owocem Komitetu Fintech działającego przy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Można go pobrać z oficjalnej strony raportblockchain.pl, autorzy wymagają jednak podania danych osobowych i adresu e-mail.

W otaczającym nas świecie odkrycie technologii blockchain jest tym, czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń – mówi Marcin Chruściel, Przewodniczący Komitetu Fintech przy PIIT oraz Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego w Orange Finanse –  Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś blockchain szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe. W Komitecie Fintech doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest rzetelne opisanie technologii tak, aby blockchain z tytułów nagłówków gazet i artykułów w Internecie trafił na listę projektów transformujących wiele obszarów  firm. Gdzie i jak? Zapraszamy do lektury o tym, co już zrobili Ci, którzy zrozumieli przewagę nowej technologii.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji realizuje swoją misję – współtworzenie fundamentów cyfrowego rozwoju Polski, podejmując wiele działań, których celem jest rzetelne promowanie cyfrowych innowacji – mówi Borys Stokalski, Prezes PIIT – Jednym z nich jest niniejszy raport, przygotowany przez ekspertów Izby, pod kierunkiem Marcina Chruściela, przewodniczącego działającego w Izbie Komitetu Fintech. Liczę na to, że znajdziecie w nim państwo wiele  inspiracji dotyczących praktycznego zastosowania technologii blockchain, bo to właśnie mądre zastosowania są źródłem wartości technologicznych innowacji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Blockchain bez kryptowalut

W opracowaniu znajdziemy przykłady zastosowań, które zostały dobrane przekrojowo w taki sposób, że osoby działające w innych branżach mogą odnaleźć inspirujące rozwiązania dla swojego biznesu. Dokument zawiera najbardziej aktualny i obszerny zbiór pojęć dotyczących technologii blockchain w języku polskim i porusza między innymi następującą problematykę:

 • Czym jest blockchain?
 • Blockchain w biznesie
 • Smart contracty w nowych modelach biznesowych
 • Na co zwracać uwagę przy wdrożeniach systemów opartych na blockchain
 • Inwestycje w technologię blockchain
 • Przyszłość blockchain – kierunki rozwoju
 • Rekomendacje

Raport  „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania” opisuje następujące wdrożenia  biznesowe:

 1. Trwały nośnik
 2. E-głosowanie
 3. Planowanie i kontrola dostaw
 4. Elektroniczna dokumentacja medyczna pacjentów
 5. Zapobieganie kradzieży telefonów
 6. Przeciwdziałanie oszustom faktoringowych
 7. Zdecentralizowana dystrybucja treści cyfrowych
 8. Robotic Process Automation (RPA) wspierane technologią blockchain
 9. Płatności i rozliczenia międzybankowe z wykorzystaniem sieci Ripple

Aspekty prawne i regulacje z tym związane zostały również poruszone  w raporcie w następujących obszarach:

 • Czy blockchain to tylko modny zwrot, czy też rewolucyjna technologia na miarę nowego Internetu? Michał Kibil – kancelaria Kibil i Wspólnicy
 • Jaki jest charakter tokenu? Prof. UO dr hab. Dariusz Szostek – kancelaria Szostek_Bar i Partnerzy
 • Emisja tokenów w Polsce, a wymogi regulacyjne. Tomasz Kalicki – kancelaria DZP
 • Czym w ujęciu prawnym jest blockchain? Jakub Kubalski – kancelaria DZP
 • Blockchain a RODO. Dr hab. Jan Byrski – kancelaria Traple Konarski i Wspólnic

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here