Za nami niezwykle gorący okres na rynku kryptowalut. Tylko na przestrzeni zaledwie 10 dni miedzy 10 a 19 maja br. cena BTC osunęła się bowiem o niemal 30 tysięcy dolarów, co stanowiło blisko 50 proc. Fakt ten sprawił, że w minioną środę za jednego bitcoina zapłacić trzeba było “zaledwie” 30 tysięcy dolarów. Mimo, że obecnie jego cena znów wynosi już ponad 41 tysięcy dolarów, to znany noblista uważa, że kryptowaluty są zwykłym przekrętem w stylu schematu Ponziego.
- Amerykański ekonomista Paul Krugman uważa, że kryptowaluty to schemat Ponziego
- Jego zdaniem technologia blockchain jest przestarzała
- Uważa on, że kryptowaluty nie wykorzystały swojego potencjału
- Mimo to, część z nich może nigdy nie upaść
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
SPIS TREŚCI:
Kryptowaluty nie odgrywają prawie żadnej roli w gospodarce
Amerykański ekonomista Paul Krugman, który zasłynął z opracowania tak zwanej nowej geografii ekonomicznej (teorii wyjaśniającej między innymi zjawiska związane z procesem globalizacji), a także tak zwanej nowej teorii handlu międzynarodowego, za co w 2008 roku otrzymał nagrodę Nobla uważa, że kryptowaluty to schemat Ponziego podobny do przekrętu stworzonego przez Berniego Madoffa, amerykańskiego finansistę, który stworzył tzw. Piramidę Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13 500 indywidualnych inwestorów i organizacji, za co w 2009 roku został on skazany na karę 150 lat pozbawienia wolności.
W swoim najnowszym artykule dla New York Times wybitny amerykański ekonomista Paul Krugman wskazał, że po 12 latach od powstania pierwszej kryptowaluty, w dalszym ciagu nie odgrywają one prawie żadnej roli w normalnej działalności gospodarczej.
Blockchain to przestarzała technologia
Dostrzega on niewykorzystany potencjał, który mógł zostać zmarnowany przez te wszystkie lata. Przypomina bowiem, że w 2010 roku Apple zaprezentowało swojego pierwszego iPada, co idealnie pokazuje tempo w jakim technologia się starzeje.
– Kiedy technologia starzeje się jak kryptowaluty, oczekujemy, że albo stanie się częścią codziennego życia, albo zostanie porzucona jako niewarta uwagi – wskazał nawiazując do bitcoina, który mimo wielu lat istnienia w dalszym ciągu nie jest powszechnie wykorzystywany jako środek płatniczy, do czego pierwotnie został stworzony.
Kryptowaluty i blockchain nie rozwiązują żadnego problemu
– Jeśli normalni, przestrzegający prawa ludzie nie używają kryptowalut, nie jest to spowodowane brakiem wysiłku ze strony promotorów kryptowalut – wskazał Krugman dodając, że był na wielu spotkaniach z entuzjastami kryptowalut i/lub blockchain, koncepcji, która leży u ich podstaw. Na takich spotkaniach zawsze grzecznie pytał: Jaki problem rozwiązuje ta technologia? Co robi, czego inne, znacznie tańsze i łatwiejsze w użyciu technologie nie mogą zrobić równie dobrze lub lepiej? i wciąż nie usłyszał jasnej odpowiedzi.
Ty czysta spekulacja
– Dlaczego ludzie są skłonni płacić duże pieniądze za aktywa, które nie wydają się robić nic? – pyta dodając, że odpowiedź jest oczywiście taka, że ceny tych aktywów stale rosną, więc pierwsi inwestorzy zarobili dużo pieniędzy, a ich sukces przyciąga nowych inwestorów.
W dalszej części artykułu przyznaje on, że kryptowaluty wyglądają jak schemat Ponziego i na przykładzie Berniego Madoffa wskazuje, że nie każdy taki przekręt musi upaść szybko. Madoff prowadził bowiem swój przekręt przez prawie dwie dekady, a mógłby jeszcze dłużej, gdyby nie kryzys finansowy.
Kryptowaluty to schemat Ponziego
Uzasadniając swoją teorię wskazuje on na dwa argumenty mające przemawiać za tym, że kryptowaluty to rzeczywiście schemat Ponziego. Po pierwsze, ich zwolennicy i promotorzy często używają tajemniczej terminologii, aby przekonać siebie i innych, że oferują rewolucyjną technologię, mimo że blockchain jest w rzeczywistości dość stary jak na standardy infotechniczne i nie znalazł jeszcze żadnych przekonujących zastosowań. Po drugie, jest tu silny element libertariańskiego szyderstwa – twierdzenia, że waluty fiat, pieniądze emitowane przez rząd bez żadnego materialnego oparcia, upadną lada dzień.
Biorąc powyższe pod uwagę można by spodziewać się, iż jego prognozy zakładać będą nagły krach i upadek kryptowalut. Nic jednak bardziej mylnego.
Kryptowaluty będą długowieczne
– Jednym z faktów, który daje do myślenia nawet sceptykom kryptowalutowym, takim jak ja, jest trwałość złota jako wysoko cenionego aktywa. Złoto, mimo wszystko, cierpi na całkiem sporo tych samych problemów co Bitcoin. Ludzie mogą myśleć o nim jako o pieniądzu, ale brakuje mu jakichkolwiek atrybutów użytecznej waluty (…) a jego siła nabywcza jest niezwykle niestabilna – wskazał Krugman.
Kiedy więc John Maynard Keynes w 1924 roku nazwał standard złota “barbarzyńskim reliktem”, nie mylił się. Jednak mistyka metalu i jego wycena wciąż żyją. Fakt ten sprawia, iż zdaniem noblisty niewykluczone, że jedna lub dwie kryptowaluty osiągną podobną długowieczność.
Wskazuje on jednak, że wiele będzie zależało od rządów, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kryptowaluty są wykorzystywane przez złych aktorów i mogą rozprawić się z nimi w sposób, w jaki nigdy nie rozprawiły się z handlem złotem. Ponadto, rozprzestrzenianie się kryptowalut może uniemożliwić którejkolwiek z nich osiągnięcie statusu półświętego, jaki złoto posiada w umysłach niektórych ludzi.
– Dobra wiadomość jest taka, że żadna z tych rzeczy nie ma większego znaczenia. Ponieważ Bitcoin i jego krewni nie zdołali osiągnąć żadnej znaczącej roli ekonomicznej, to co dzieje się z ich wartością jest w zasadzie nieistotne dla tych z nas, którzy nie grają w grę kryptowalutową – skwitował.
Autor poleca również:
- Nie ma powodów do obaw – PlanB uspokaja posiadaczy BTC
- Bitcoin i inne kryptowaluty zaliczą najgorszy tydzień od początku pandemii?
- Bitcoin może zostać porzucony, a kryptowaluty są w bańce – stwierdził twórca Ethereum
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |
Hahahah no super laureat nagrody śmiechu za teorie prawdziwie Ala pozni… Ale co się dziwić jego świat obraca się na fikcyjnej walucie opartej na “bobrym księgowaniu” ale to tylko dobre wieści, hiper inflacja walnie a on i jego czytelnicy będą siedzieli z papierem toaletowym w portfelu lol
Hahahah no super laureat nagrody śmiechu za teorie prawdziwie Ala pozni… Ale co się dziwić jego świat obraca się na fikcyjnej walucie opartej na “bobrym księgowaniu” ale to tylko dobre wieści, hiper inflacja walnie a on i jego czytelnicy będą siedzieli z papierem toaletowym w portfelu lol