Naga MarketsRosyjskie budynki nocąOlga Skorobogatova, pierwszy zastępca gubernatora Centralnego Banku Rosji (CBR), powiedziała, że technologia blockchain nie jest „uniwersalnym rozwiązaniem” i panaceum na wszystkie problemy, jak wielu obiecało.

W wywiadzie dla Euromoney 2 kwietnia Olga Skorobogatova powiedziała o inicjatywach banku, piaskownicach regulacyjnych i doświadczeniach związane z wdrożeniem blockchaina w Rosji.

Blockchain jest fajny, ale nie do wszystkiego

Po trzech latach eksperymentów z platformą Masterchain – lokalną siecią opartą na blockchainie i służącą do przesyłania danych finansowych, takich jak rachunki hipoteczne – Skorobogatova powiedziała: „Blockchain doskonale nadaje się do akredytyw i gwarancji, ponieważ jest to zasadniczo technologia zaufania.”

Dodała jednak, że blockchain nie jest lekarstwem na wszystko: „Pamiętam, jak wtedy [parę lat temu – przyp. J.W.] opowiadały mi niektóre firmy technologiczne: „Olga, za pięć lat wszystko będzie zasilane przez blockchaina, nie będzie innych technologii ”. Odpowiadałam, że ta technologia zadziała w przypadkach, w których stworzy dodatkową wartość, ale nie zastąpi wszystkiego. Czas udowodnił, że miałam rację.”

Co z kryptowalutami?

Skorobogatova powiedziała też, że ​​nie wierzy w kryptowaluty jako środek płatniczy, ponieważ stanowią one poważne ryzyko dla klientów.  Chodzi o dużą zmienność kryptowalut pod kątem kursu, brak gwarancji, jakie daje bank i wykorzystanie ich w praniu pieniędzy.

Zauważyła, że bank centralny prowadzi rozmowy z innymi organami regulacyjnymi w sprawie emisji stablecoinów.

Dodała: „Dla mnie głównym pytaniem jest, czy korzystanie z cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) ma jakąkolwiek wartość dodaną – dla gospodarki, dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Oczywiście ludzie chcą szybkich płatności cyfrowych, ale można to zrealizować za pomocą krajowej platformy szybkich płatności. Co CBDC mogą wnieść? Jak dotąd nikt w Rosji ani poza nią nie był w stanie udzielić przekonującej odpowiedzi, a nawet wyjaśnić różnicy między płatnościami elektronicznymi a CBDC.”

Tymczasem Rosja po raz kolejny odłożyła na bok projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych. Anatolij Aksakow, przewodniczący Rosyjskiej Dumy Państwowej Komisji Rynków Finansowych i przewodniczący Krajowej Rady Bankowości, przyznał, że wcześniejsze opóźnienia w przyjęciu ustawy wynikały z braku zgody na powstanie nowego typu aktywów ze strony władz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here