Naga Marketsblockchain technologyChoć kryptowaluty i blockchain często uchodzą za coś, co może zaszkodzić bankom, przykład szwajcarskiego banku Maerki Baumann pokazuje coś zgoła innego. Gdy zarząd instytucji ogłosił, że zamierza wejść na rynek sieci bloków… zyskał od razu ponad 400 nowych. Informuje o tym Swiss Info.

Okazuje się, że w Szwajcarii, choć ta słynie ze swojej “Krypto-Doliny” w Zug, blockchainowe startupy wcale nie mają łatwo. Banki niekoniecznie chcą im otwierać rachunki.

„Nie może być tak, że innowacyjne szwajcarskie firmy muszą udać się do Liechtensteinu po usługi bankowości korporacyjnej. Wiele z nich stanowi doskonałą okazję do dalszego rozwoju naszego centrum finansowego.”

– tłumaczy Stephen Zwahlen, CEO Maerki Baumann.

Blockchain a Szwajcaria

Skoro jest problem, należy znaleźć rozwiązanie. Dlatego też Maerki Baumann już teraz oferuje konta biznesowe i porady prawne dla przedsiębiorstw na rynku blockchaina. W ciągu najbliższych miesięcy ma dojść do podpisania umów partnerskich ze specjalistami od kryptografii. Bank chce wdrożyć zewnętrzne usługi przechowywania i handlowania bitcoinami (BTC) i innymi kryptowalutami

Oprócz tego w planach jest świadczenie usług doradczych i dot. zarządzania aktywami dla klientów bankowości prywatnej, którzy chcą inwestować w cyfrowe waluty czy inne tego typu aktywa takie jak np. stokenizowane akcje.

400 nowych klientów

I teraz najważniejsze (z punktu widzenia banku). W wywiadzie dla Swiss Info Stephen Zwahlen powiedział, że już samo ujawnienie przez jego firmę planów, doprowadziło do istnego szaleństwa wśród klienteli, do której do tego bank nie miał dotąd dostępu:

„W naszym tradycyjnym biznesie zazwyczaj musimy biec za każdym klientem. Klienci rzadko […] pukają sami do naszych drzwi. Nagle mieliśmy 400 osób chcących z nami porozmawiać. Byli to dokładnie ludzie, do których nie mogliśmy uzyskać dostępu przez 10 lat […], zwykle mieli od 30 do 40 lat, byli bardzo dobrze wykształceni i mieli przedsiębiorczy sposób myślenia”.

Najlepiej pokazuje to, jaki popyta na blockchain i kryptowaluty zaczyna panować na rynkach. Banki, które zamykają się na tego typu produkty, tylko tracą…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here