Naga Marketsdeath śmierć kostuchaW czasie ostatniej bessy w 2019 r. duża liczba projektów na rynki kryptowalut upadła. Analizując wyniki z DeadCoins.com, można zauważyć, że liczba “zgonów” projektów blockchainowych była jednak mniejsza niż w 2018 r. Blockchain zyskuje więc na popularności?

DeadCoins.com zawiera dane dotyczące 1840 projektów kryptograficznych. Zgodnie z tym zestawem danych w 2019 r. upadło w sumie 518 projektów, co stanowi aż 20 proc. mniejszą liczbę niż 647 projektów, które dokonały żywota w 2018 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Blockchain a kostucha: jak umierają młodzi bogowie

Jak upadły te projekty? DeadCoins.com dzieli “zgony” projektów na cztery kategorie: Dead, Hack, Scam i Parody. Większość martwych projektów sklasyfikowano jako oszustwa. W 2019 i 2018 r. odpowiednio było to 58 proc. i 55 proc. Projekty „zmarłe” stanowiły 35 proc. w 2019 r. i 38 proc. w 2018 r. Reszta zniknęła z rynku z powodu hacków.

W 2019 r. większość projektów na rynku technologii blockchain upadła w pierwszym kwartale. W drugim kwartale “zmarły” zaledwie 83 projekty. Różnicę tę można tłumaczyć mini-bańką, jaką widzieliśmy w tym czasie na rynku BTC.

Ile żyją startupy?

Większość projektów-oszustw ma cykl życia krótszy niż jeden rok, z kolei legalne projekty, które kończą się niepowodzeniem, mają zazwyczaj cykl życia od 1 do 3 lat. Według ICObench liczba projektów ICO w 2019 r. gwałtownie spadła od marca, a liczba projektów IEO jest o kilka rzędów wielkości mniejsza niż liczba ICO.

W 2019 r. na rynku pojawiło się za to więcej projektów typu blockchai, za którym istało np. wojsko czy korporacje. Ocenia się też, że ogólna jakość projektów była wyższa niż w 2018 r. To wynika już z ankiety Global Blockchain Survey przeprowadzonej przez Deloitte w 2019 r.

Przyszłość

Czego możemy się spodziewać w przyszłości? Wszystko zależy oczywiście od rynku i społeczności kryptowalut. Ze względu na dużą liczbę projektów rozpoczętych w 2018 r., z których wiele było ICO, możemy spodziewać się stałej kontynuacji zgonów tego typu inicjatyw, choć dobrą wiadomością dla inwestorów jest to, że ogólna liczba niepowodzeń zmalała i prawdopodobnie będzie maleć wraz z dalszą profesjonalizacją rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here