Naga MarketsJednym z prelegentów na tegorocznej edycji Invest Cuffs będzie Rafał Kiełbus. To postać znana chyba wszystkim fanom blockchaina w Polsce. Korzystając z okazji, postanowiliśmy porozmawiać z nim o jego początkach na rynku kryptowalut, o tym, w którym kierunku zdecentralizowana technologia podąży w przyszłości, i… cenie BTC.

Pamiętasz może swoje początki na rynku kryptowalut? Co sprawiło, że zainteresowałeś się blockchainem i bitcoinem?

Pierwszy raz natknąłem się na Bitcoina około 2010 roku, szukałem kogoś do zrobienia bannera i trafiłem na jakąś stronę, gdzie ceny były właśnie w BTC. Pomyślałem sobie wtedy “o, będzie za darmo!”, ale jak odpaliłem Core (jeszcze wtedy się tak to nie nazywało) i próbowałem coś ukopać na moim ówczesnym Pentium4HT – okazało się, że jednak nie. O temacie zapomniałem, a za banner zapłaciłem PayPalem.

Drugie moje spotkanie z BTC było na na przełomie 2011/2012. Gdzieś trafiłem na newsa o “pieniądzu z komputera”, na którym ktoś szybko zarobił. Po zagłębieniu się w temat zainteresowało mnie to nie tylko ze strony zarabiania, ale właśnie jako idea – po co i dlaczego w ogóle powstał Bitcoin? Jak działa? Dlaczego działa? Jak to schakować?

Hasło blockchain pojawiło się nieco później, po uruchomieniu ETH i smart kontraktów, gdy okazało się, że można użyć tej technologii nie tylko do bezpiecznego przekazywania wartości 24/7, ale też stawiać warunki, jakim musi taka transakcja podlegać.

Dziś na świecie blockchain jest „wpychany” już niemal wszędzie. W jakich branżach uważasz, że ma to sens? Jakie znasz najdziwniejsze wdrożenia tej technologii?

Jest to smutna prawda. Blockchain stał się “buzz wordem” i nadal są ludzie próbujący zastosować go tam, gdzie nie ma to najmniejszego sensu. Mieliśmy taką sytuację podczas rekrutacji projektów do Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain: pomysł fajny, jak najbardziej do zrealizowania, rozwiązuje realnie istniejący problem i… stwarza sobie komplikację przez użycie łańcucha bloków.

Blockchain (w takiej czy innej formie) jest bardzo ciekawą i skuteczną technologią – w konkretnych zastosowaniach. Tam, gdzie “zwykła baza danych” radzi sobie dobrze i nie ma problemów, które może zaadresować technologia blockchain, tam wprowadzenie jej na siłę sprawi tylko kłopoty, nie dając żadnego zysku.

Tam jednak, gdzie współpracuje wiele stron, które mogą “coś ugrać” oszukując inną stronę przez zatajenie lub przekłamanie informacji – tam blockchain może pokazać swoje dwie największe zalety: niezaprzeczalność i niezmienność danych. I dodatkowe koszta wynikające z jego wprowadzenia i utrzymania (które są zwykle wyższe niż “zwykła baza danych”) są wtedy do zaakceptowania.

“Dobrym” przykładem stosowania łańcucha bloków jest np. łańcuch… dostaw.

Jakie polskie startupy uważasz za szczególnie interesujące?

Nie będę robił autoreklamy, udzielam się w kilku różnych projektach dotykających różnych gałęzi… DYOR.

Czy uważasz, że któraś z obecnych kryptowalut prześcignie docelowo BTC pod kątem popularności i kapitalizacji?

To mogą być dwie zupełnie oddzielne składowe. Ze względu na obecny, inflacyjny, system finansowy kapitalizacja BTC w longterm (!) może tylko rosnąć. Bitcoin, po wprowadzeniu technologii łańcuchów bocznych (sidechains) może z powodzeniem realizować każde zadanie obecnie realizowane przez inne kryptowaluty. Pamiętajmy, że zdecydowana większość kryptowalut i tokenów powstała po to, żeby dać zarobić twórcy kryptowaluty czy tokena. Bitcoin jest wolny od takich zapędów i użycie go jako “bazowego łańcucha bloków” i źródła tokenów zasilających nowe projekty będzie powodować tylko wzrost jego wartości.

Oczywiście, istnieje jednak możliwość  znalezienia (lub przypadkowego stworzenia) krytycznej podatności która “uwali projekt” – ale ponieważ lwia część kryptowalut bazuje na kodzie BTC i kopiuje z niego rozwiązania, najpewniej skończyłoby się zniszczeniem całego rynku.

Na koniec muszę zapytać o przyszłą cenę. Ile twoim zdaniem będziemy płacili za 1 BTC za rok?

Moje kreski narysowane 1.5 roku temu nadal się trzymają, mogę więc za poprawną odpowiedź wskazać cokolwiek z zakresu $14k-$21k 😀 Oczywiście, równie dobrze może to być akurat moment głębokiej korekty jak i nowego ATH. Nie lubię tego pytania, bo wszelkie moje dawne próby grania kończyły się tylko uszczupleniem mojego ówczesnego zapasu BTC. HODL!

Ananlizy Rafała można znaleźć pod linkiem: https://pl.tradingview.com/chart/BTCUSD/x1H95abM-How-I-can-see-very-long-trend-lines/

Link do jego licznych prezentacji: https://bitl.y/rafal-prezentacje

Link do playlisty na YT z wystąpieniami: https://bit.ly/rafal-filmyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here