Naga Marketsnapis blockchain ułożony z klockówAustralijska firma z rynku blockchaina, Power Ledger, i francuska spółka z rynku OZE, ekWateur, ujawniły dzisiaj, że “zaoferują prawie ćwierci miliona francuskim mieszkańcom możliwości dostosowania swojego koszyka energetycznego, wykorzystując technologię blockchain do bezpiecznego certyfikowania OZE”.

Nowe partnerstwo będzie obejmować połączenie ponad 220 000 liczników energii elektrycznej ekWakteur w całej Francji z nowym narzędziem Power Ledger o nazwie Block Led z obsługą blockchaina.

Blockchain w służbie OZE

EkWakteur dostarcza na rynek energię elektryczną wytwarzaną z turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych.

Korzystając z narzędzia Power Ledger, gospodarstwa domowe będą mogły wybrać preferowany “miks energetyczny” i śledzić go w 30-minutowych odstępach, korzystając z platformy Vision w celu potwierdzenia pochodzenia i źródła wybranej dostawy energii. Dr Jemma Green, prezes firmy Power Ledger, powiedziała:

„Niezależnie od tego, czy konsumenci chcą pozyskiwać energię z paneli słonecznych na dachu sąsiada, czy z farmy wiatrowej w Bordeaux, nasza platforma daje konsumentom wybór i kontrolę nad źródłem energii”.

Obie firmy podkreślają rolę, jaką zwiększenie wyboru dla konsumentów i elastyczność może odegrać w osiąganiu celów ustalonych w paryskich porozumieniach klimatycznych, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r.

Technologia ma zostać uruchomiona w ramach sieci ekWakteur do końca tego roku.

Potencjał sieci bloków na rynku OZE

Na początku tego roku naukowcy z irlandzkiego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych zaproponowali, by wykorzystać blockchaina w zarządzaniu energią odnawialną. Chcą stworzyć narzędzia, które wspierałyby dalszą sprzedaż wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i “stokenizowane interakcje między dostawcami energii i odbiorcami”.

Power Ledger opracowało już platformę handlu energią odnawialną opartą na blockchainie oraz szereg powiązanych narzędzi, które wspierają handel energią i finansowanie aktywów odnawialnych.

We wrześniu 2019 r. firma rozpoczęła nawet pierwsze testy technologii pod kątem handlu energią typu peer-to-peer na wiejskich obszarach Australii. W założeniu ma pomóc to firmom i gospodarstwom domowym w poprawie wydajności ich sieci energetycznej i obniżeniu związanych z tym kosztów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here