Naga Marketsflaga UENiemiecki rząd widzi w sieci bloków ogromny potencjał nie tylko na rynku finansów. Twierdzi, że blockchain może „wspierać jedność Europy na fundamentalnym poziomie”.

O co dokładnie chodzi? Otóż Niemieckie Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAFM) analizując nową technologię, doszło do ciekawych wniosków. Jego eksperci są zdania, że blockchain ma daleko idący „potencjał poprawy procedur azylowych”.

Proof-of-concept

Algorytm proof-of-concept (PoC) to dzieło wspomnianego BAFM, Fraunhofer FIT i nieznanego z nazwy partnera technologicznego. Nowy projekt ma wspierać dwa kluczowe aspekty procedur azylowych: stworzenia niezawodnych i bezpiecznych tożsamości cyfrowych i poprawę komunikacji między organami na poziomie miejskim, samorządowym i krajowym.

Twórcy zauważają, że blockchain może umożliwić tworzenie cyfrowych tożsamości dla uchodźców w oparciu o dane, które zbiera się od nich w momencie rejestracji w kraju, gdzie są przyjmowani. Tak powstaje „niezmienna tożsamość”. Niezmienna, bo oparta na blockchainie. Tym samym staje się podstawą do dalszych procedur azylowych, ale też przy okazji zapewnia spójną i bezpieczną identyfikację każdego wnioskującego o azyl.

„Blockchain może być „cyfrowym aktywatorem” europejskiego federalizmu w kontekście azylu. […] Europejska platforma zdecentralizowanego zarządzania procedurami azylowymi […] umożliwiłaby przejrzyste przechowywanie [danych] pierwszej rejestracji osoby. […] Tożsamości cyfrowe są jako takie agnostyczne w skali kraju i mogą w ten sposób wspierać jedność Europy na poziomie podstawowym”.

-czytamy w raporcie, który powstał na bazie analizy projektu.

Co na to przepisy?

We wspomnianym powyżej dokumencie stwierdza się też, że istotne dla całej procedury będą przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. To one stanowią kluczowe wyzwanie dla innowacji typu blockchain. To odniesienie do rozporządzenia o ochronie danych (GDPR). Niemniej jednak – jak sugerują eksperci – możliwe jest stworzenie architektury zgodnej z GDPR, która byłaby odpowiednia dla systemu azylowego opartego na sieci bloków.

Z kolei wdrożenie tego typu systemu byłoby bardzo istotne, a wręcz rewolucyjne, w kontekście użycia technologii sieci bloków w strukturach Unii Europejskiej. Pozostaje czekać na rozwój wypadków w tym temacie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here