Naga MarketsValuePonad 600 udziałowców zainicjuje nowy trend na rynku kapitałowym poprzez oddanie głosu na publicznym blockchainie celem dystrybucji zysku spółki Value.

  • Tokenariusz zamiast akcjonariusza i Tokenda zamiast dywidendy? Takie rozwiązanie proponuje Value
  • 600 tokenariuszy zdecyduje o dystrybucji zysku za 2019 rok w wysokości 190 tys. EUR

Blockchain i święto kapitalizmu. Nowe rozwiązanie od Value

27 maja 2020 odbędzie się Walne Zgromadzenie Tokenariuszy (cyfrowy odpowiednik akcjonariuszy) estońskiej spółki Value. Tego dnia ponad 600 osób – posiadaczy security tokens (udziały w technologii blockchain dające prawo do zysków spółki) – będzie głosowało nad dystrybucją zysku spółki za rok 2019 – 190 000 EUR.

Zarówno głosowanie, jak również potencjalna wypłata Tokendy (dywidenda w świecie blockchain), odbędzie się na publicznym blockchainie Ethereum. Na uwagę zasługuje fakt, że będzie to zarówno pierwsze na świecie głosowanie nad kwestiami korporacyjności spółki, jak i pierwsza możliwa dystrybucja zysków przeprowadzona całkowicie na publicznym blockchainie.

Spotkanie zaplanowano na środę 27.05.2020 (godzina 16:00) i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Live z transmisji na kanale YouTube spółki.

Blockchain w głosowaniu. Value pionierem Votingu

Niespełna 2 lata temu założyciele spółki Value – Sławomir Żarczyński i Łukasz Miklis – dostrzegli potencjał drzemiący w technologii blockchain. Zebrali zespół specjalistów prawnych z obszaru nowych technologii oraz blockchainowych programistów, aby początkiem 2019 roku przedstawić swój pomysł inwestorom, którzy w pierwszej rundzie finansowania, trwającej 4 miesiące, zainwestowali w projekt prawie 2 mln EUR.

Spółka od rozpoczęcia działalności w lipcu 2019 do grudnia 2019 wygenerowała 264 000 EUR przychodu oraz 190 000 EUR zysku netto.

System Votingu spółki jest zintegrowany z całą infrastrukturą blockchainową Value, umożliwiającą Tokenariuszowi zdalne oddanie głosu na walnym zgromadzeniu spółki – wszystko z poziomu panelu usera. Rozwiązanie to pozwala Tokenariuszom na przeglądanie informacji o trwających, jak również wcześniejszych walnych zgromadzeniach. Ich historia na publicznym blockchainie nigdy nie zniknie i będzie stale dostępna do wglądu.

System Votingu Value został zaprojektowany w oparciu o technologię blockchain, który wraz z resztą firmowej infrastruktury pozwala  zarządzać oraz administrować korporacyjnością spółki przy minimalizacji kosztów.

Dzięki technologii blockchain organizacja i obsługa walnych zgromadzeń Tokenariuszy zostały przeniesione całkowicie do cyfrowej przestrzeni, przy jednoczesnym wypełnieniu wymagań ustawowych odnośnie identyfikacji akcjonariuszy oraz zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Przed udostępnieniem tego rozwiązania Tokenariuszom, spółka przeprowadziła szereg testów oraz pilotaż usługi, które potwierdziły szereg korzyści wynikających z wykorzystania technologii blockchain dla rozwiązania Votingu, przede wszystkim w zakresie:

bezpieczeństwa, niezaprzeczalności i integralności danych, poufności, wygody oraz wspomnianej wcześniej minimalizacji kosztów. Wdrożenie rozwiązania nie wymaga, aby każdy Tokenariusz, aktywnie uczestniczył w sieci blockchain.

Udziałowiec może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie, potrzebuje jedynie dostępu do Internetu, aby z każdego miejsca wygodnie uczestniczyć w walnym zgromadzeniu z poziomu telefonu komórkowego, śledząc transmisję z walnego zgromadzenia na firmowym kanale YouTube oraz głosując z poziomu panelu usera na stronie internetowej www.value.one.

Value to Estoński start-up założony przez dwóch Polaków – Sławomira Żarczyńskiego oraz Łukasza Miklis. Startup zajmuje się rozwiązaniami finansowymi wykorzystującymi technologię blockchain. Value jako pierwsza spółka w regionie CEE, przeprowadziła zbiórkę funduszy w ramach emisji tokenów VCO podczas Security Token Offering, gromadząc w ten sposób kapitał bliski 1,6 mln euro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBenefit odnotował w I kwartale drastyczny spadek zysku netto
Następny artykułAkcje Enter Air tracą najsilniej od 2 miesięcy. Powrót do 20 za akcję?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here