Naga MarketsO polsko-brytyjskim fintechu Billon dużo ostatnio mówiło się w kontekście uzyskania  przez tę firmę pierwszego zezwolenie KNF na prowadzenie działalności jako instytucja pieniądza elektronicznego. Niedawno Billon otrzymał także prawie 2 mln euro dofinansowania z Komisji Europejskiej, które spółka przeznaczy na dokończenie rozwoju i komercyjne wdrożenie rozwiązania zapisującego wrażliwe dokumenty w rozproszonej sieci blockchain. O tym czym jest blockchain oraz nad jakimi rozwiązaniami z tego obszaru pracuje Billon, z założycielem spółki oraz jej CTO Andrzejem Horoszczakiem, w programie Biznes Focus rozmawiał Cezary Andrzejczyk.


Billon opracował nową generację blockchaina

Gość programu przyrównał blockchain do spółdzielni, w której członkowie współdziałają ze sobą za pomocą kawałka oprogramowania, zwanego węzłem blockchainowym. Oprogramowanie to umożliwia nam zupełnie nową interakcję z internetem, przez co mamy na niego realny wpływ.

Zdaniem Horoszczaka, powszechnie dostępne blockchainy publiczne takie jak sieć Bitcoina, nie są akceptowalne do zastosowań, gdzie przetwarza się dane osobowe, tożsamość i inne informacje związane z kwestiami dotyczącymi prywatności. Inżynierowie z Billon stworzyli opracowaną całkowicie we własnym zakresie, nową generację blockchaina, gdzie stosowane są zasady client-side encryption – dane są zabezpieczane, szyfrowane i rozpraszane po stronie klienta, zaś na blockchain trafiają przetworzone informacje, które można weryfikować, ale nie można zrozumieć, co zawierają w środku. Unikalną cechą rozwiązania proponowanego przez Billon jest możliwość składowania całych, unikalnych dokumentów.

Zdaniem Horoszczaka Polska znajduje się w światowej czołówce w zakresie zastosowania blockchaina, wymieniając jako przykład wdrożenia trwałego nośnika w formie elektronicznej, zastępującego w sposób bezpieczny papier oraz niezmienność opublikowanych informacji.

Wszystkie dokumenty danej osoby w jednym interfejsie

Gość programu nawiązuje do strategicznej, długoterminowej współpracy pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej (BIK) a Billon w zakresie składowania i obrotu dokumentów z wykorzystaniem autorskiego blockchaina. Docelowo ma powstać kompleksowy system zarządzania dokumentacją prawną i jej obrotem, dzięki czemu użytkownicy będą mieli dostęp do dokumentów z różnych instytucji w ramach jednego interfejsu.

„My pragniemy zaoferować Polakom jeden zintegrowany system, w którym możesz wszystko robić: przyjąć doręczenie, wysłać dokument, składować go, poprosić o jego podpisanie przez drugą stronę, udowodnić swoją tożsamość. […] Suma tych elementów będzie nową jakością, która umożliwi nam dużo przyjemniejsze życie w świecie cyfrowym.”

Więcej na temat opracowywanych przez Billon rozwiązań blockchainowych, ich zastosowania w polskich instytucjach oraz korzyści, jakie mogą one przynieść konsumentom, można dowiedzieć się oglądając całość wywiadu.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here