Naga MarketsO polsko-brytyjskim fintechu Billon dużo ostatnio mówiło się w kontekście uzyskania  przez tę firmę pierwszego zezwolenie KNF na prowadzenie działalności jako instytucja pieniądza elektronicznego. Niedawno Billon otrzymał także prawie 2 mln euro dofinansowania z Komisji Europejskiej, które spółka przeznaczy na dokończenie rozwoju i komercyjne wdrożenie rozwiązania zapisującego wrażliwe dokumenty w rozproszonej sieci blockchain. O tym czym jest blockchain oraz nad jakimi rozwiązaniami z tego obszaru pracuje Billon, z założycielem spółki oraz jej CTO Andrzejem Horoszczakiem, w programie Biznes Focus rozmawiał Cezary Andrzejczyk.


Billon opracował nową generację blockchaina

Gość programu przyrównał blockchain do spółdzielni, w której członkowie współdziałają ze sobą za pomocą kawałka oprogramowania, zwanego węzłem blockchainowym. Oprogramowanie to umożliwia nam zupełnie nową interakcję z internetem, przez co mamy na niego realny wpływ.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Horoszczaka, powszechnie dostępne blockchainy publiczne takie jak sieć Bitcoina, nie są akceptowalne do zastosowań, gdzie przetwarza się dane osobowe, tożsamość i inne informacje związane z kwestiami dotyczącymi prywatności. Inżynierowie z Billon stworzyli opracowaną całkowicie we własnym zakresie, nową generację blockchaina, gdzie stosowane są zasady client-side encryption – dane są zabezpieczane, szyfrowane i rozpraszane po stronie klienta, zaś na blockchain trafiają przetworzone informacje, które można weryfikować, ale nie można zrozumieć, co zawierają w środku. Unikalną cechą rozwiązania proponowanego przez Billon jest możliwość składowania całych, unikalnych dokumentów.

Zdaniem Horoszczaka Polska znajduje się w światowej czołówce w zakresie zastosowania blockchaina, wymieniając jako przykład wdrożenia trwałego nośnika w formie elektronicznej, zastępującego w sposób bezpieczny papier oraz niezmienność opublikowanych informacji.

Wszystkie dokumenty danej osoby w jednym interfejsie

Gość programu nawiązuje do strategicznej, długoterminowej współpracy pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej (BIK) a Billon w zakresie składowania i obrotu dokumentów z wykorzystaniem autorskiego blockchaina. Docelowo ma powstać kompleksowy system zarządzania dokumentacją prawną i jej obrotem, dzięki czemu użytkownicy będą mieli dostęp do dokumentów z różnych instytucji w ramach jednego interfejsu.

„My pragniemy zaoferować Polakom jeden zintegrowany system, w którym możesz wszystko robić: przyjąć doręczenie, wysłać dokument, składować go, poprosić o jego podpisanie przez drugą stronę, udowodnić swoją tożsamość. […] Suma tych elementów będzie nową jakością, która umożliwi nam dużo przyjemniejsze życie w świecie cyfrowym.”

Więcej na temat opracowywanych przez Billon rozwiązań blockchainowych, ich zastosowania w polskich instytucjach oraz korzyści, jakie mogą one przynieść konsumentom, można dowiedzieć się oglądając całość wywiadu.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here