Naga Marketspięści chiny usaNiedawno informowaliśmy, iż nastąpił widoczny postęp w negocjacjach na linii USA – Chiny, co było bardzo pozytywną wiadomością nie tylko dla obu mocarstw, ale także dla całej reszty świata, która jest silnie uzależniona od koniunktury panującej w dwóch największych gospodarkach. Jak wykazuje bieżąca analiza dużych banków inwestycyjnych, umowa handlowa będzie obszerna i najprawdopodobniej zostaną częściowo zniesione obecne taryfy celne w zamian za niektóre chińskie koncesje na import, dostęp do rynku i własność intelektualną.


Umowa handlowa USA-Chiny ma być obszerna – Danske Bank

usa chiny wojna handlowaW opinii analityków Danske Banku umowa handlowa między USA, a Chinami zostanie najprawdopodobniej sfinalizowana w drugiej połowie roku i oczekują, że będzie ona rozległa zahaczając o kwestie branżowe czy polityczne.

Szukamy porozumienia przede wszystkim w kwestii znacznego wycofania taryf. Tymczasem nasze modele wskazują na 15 proc. ryzyko, iż Donald Trump zaatakuje chiński przemysł samochodowy przy następnej okazji – napisano w raporcie.

Eksperci zauważają, iż umowa handlowa wsparłaby ożywienie na rynku chińskim i rynkach wschodzących w regionie oraz ustabilizowałaby wzrost w strefie euro w czasie, gdy trwające luzowanie monetarne również zaczyna przynosić efekty. W ich ocenie na rynkach akcyjnych transakcja handlowa jest w dużej mierze już wyceniona, pozostawiając ryzyko zrównoważone, lekko przechylone w stronę spadkową.

Na rynkach walutowych spodziewamy się, że umowa handlowa będzie wspierać waluty towarowe (AUD,NZD) w przeciwieństwie do słabnącego kursu jena – dodano.

Tymczasem wielu inwestorów pozostaje sceptycznych. W dalszym ciągu nie wiadomo czy jakikolwiek kompromis, który uda się osiągnąć zakończy raz na zawsze wojnę handlową.

– Niezależnie od tego na jaki mechanizm wdrożeniowy Chiny wyrażą zgodę, niezależnie od tego czy będzie dochodzić do comiesięcznych czy kwartalnych spotkań, w dalszym ciągu będą problemy, a kwestia handlowa nie zostanie rozwiązana do końca – uważa James Green, starszy doradca w McLarty Associates.

Rosną pozycje długie na USD, kurs dolara wzrośnie? – ANZ

Według danych pozycjonujących CFTC w tygodniu kończącym się 2 kwietnia 2019 r. zarówno fundusze lewarowane (leveraged funds), jak i zarządzający aktywami (asset managers) byli nabywcami netto dolara amerykańskiego.

Fundusze wydłużyły swoje longi na USD już czwarty tydzień z rzędu, podczas gdy menedżerowie zmniejszyli swoje shorty po dwóch tygodniach sprzedaży. Patrząc w przyszłość spodziewamy się, że silna pozycja dolara będzie nadal napędzana przez napływające dane w związku z obawami o globalny wzrost, wskazówkami dotyczącymi polityki Fed i dalszym rozwojem rozmów handlowych między USA, a Chinami – wskazano w raporcie ANZ.

Indeks dolara znajduje się blisko dwuletnich maksimów
Indeks dolara znajduje się blisko dwuletnich maksimów

Fundusze koncentrowały się głównie na zakupie dolara za euro, podczas gdy za dolary kupowano funty i jeny. Tymczasem zarządzający aktywami kupowali USD, aby obniżyć ekspozycję swoich pozycji długich w EUR.

Zobacz również: EBC chce płacić bankom za pożyczki w świetle spowolnienia gospodarczego

W walutach towarowych fundusze były nabywcą netto przez dwa tygodnie z rzędu, zmniejszając swoje shorty netto na AUD i NZD równocześnie sprzedając dolara kanadyjskiego (CAD). W międzyczasie zarządzający aktywami sprzedawali waluty towarowe. W przypadku rynków wschodzących obie grupy były w pozycji short. Z kolei zarządzający pozostają w dużych długich pozycjach na peso (MXN) i rublu (RUB) – dodano.

Kurs euro do kursu dolara pozostaje stabilny przed posiedzeniem EBC – Danske Bank

banknoty euro i dolarKristoffer Kjær Lomholt, starszy analityk w Danske Bank zauważa, że piątkowy ​​raport z amerykańskiego rynku pracy nie przesunął EUR/USD pomimo słabego wzrostu płac, który początkowo wysyłał “edka” kilkadziesiąt pipsów wyżej.

Jeśli chodzi o potencjalne ruchy to mogą je wywołać sygnały obniżek stóp lub wprowadzenia alternatywy QE na środowym posiedzeniu EBC (czego się nie spodziewamy ), aby przesunąć kurs EUR/USD na roczne minima. Zatem uważamy, że notowania EUR/USD powinny pozostać stabilne w trakcie posiedzenia EBC. Dalszy postęp w rozmowach handlowych między USA, a Chinami byłby korzystny dla scenariusza wzrostowego EUR/USD i wreszcie, przedłużenie Brexitu raczej nie będzie miało istotnego wpływu – podsumowano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here