Naga MarketsBLIRT SA – firma biotechnologiczna specjalizująca się w wytwarzaniu wysokiej jakości enzymów oraz odczynników dedykowanych do zastosowania w Life Science, zakończył I kwartał 2021 roku ponad dwukrotnym wzrostem sprzedaży i 11-krotną poprawą wyniku netto. Przychody wzrosły o 88% r/r (do 11,5 mln zł), a zysk netto wyniósł 4,3 mln zł wobec 0,4 mln zł rok wcześniej. 78% przychodów w tym okresie stanowiły zamówienia od zagranicznych klientów. Sprzedaż na eksport w I kwartale wzrosła o 506% r/r.

Spółka koncentruje działalność na produkcji i sprzedaży wysokomarżowych produktów własnych (enzymy i odczynniki) wykorzystywanych w produkcji szeroko pojętej diagnostyki eksportowanych do klientów B2B na obszarze globalnym. Produkty obce, czyli głównie testy RT-PCR do detekcji wirusa SARS-CoV-2, są sprzedawane lokalnie i charakteryzują się znacznie niższą marżą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przychody ze sprzedaży produktów własnych (80% łącznej sprzedaży) były wyższe o 395% i wzrosły do 9,4 mln zł w 2021 r. z 1,9 mln w 2020 r. Zdecydowana większość z nich  (97%) była sprzedawana na eksport.

Sprzedaż produktów obcych jest realizowana tylko w Polsce i spadła w I kwartale br. o 48% zgodnie z przewidywaniami Zarządu Spółki. Jest to związane z gwałtownymi zmianami struktury popytu na naszym rynku, również z uruchomieniem programu szczepień profilaktycznych i tym samym mniejszym zapotrzebowaniem na testy.

Rozbudowa mocy

Spółka w odpowiedzi na utrzymujące się zapotrzebowanie na eksportowane komponenty zwiększa moce produkcyjne i inwestuje w rozbudowę laboratoriów w Trójmieście. W pierwszych tygodniach 2021 roku rozbudowano zakład produkcyjny w Gdyni. Ponadto w marcu rozpoczęto prace adaptacyjne w jednej z lokalizacji w Gdańsku, w której docelowo zostanie utworzony zakład produkcji enzymów i białek w skali przemysłowej. Finalizacja adaptacji planowana jest na II kwartał br. Trwają także zaawansowane prace projektowe i przygotowawcze do adaptacji nowego laboratorium w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Projekty badawczo-rozwojowe

W I kwartale 2021 r. Spółka kontynuowała prace badawczo-rozwojowe skupione na zwiększaniu skali i efektywności procesów produkcyjnych białkowych komponentów testów diagnostycznych. Spółka pracuje także nad dalszym doskonaleniem procesu wytwórczego enzymu Saltonaza. Produkt ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie przemysłu farmaceutycznego tworzącego przełomowe terapie genowe i potrzebującego nowych narzędzi, między innymi do zapewnienia wysokiej wydajności produkcji i maksymalnego bezpieczeństwa związanego z usuwaniem pozostałości DNA i RNA. Rozpoczęły się także prace koncepcyjne nad nowymi produktami, które w przypadku pozytywnego zakończenia etapu badawczo – rozwojowego oraz walidacji metod produkcji mogą zostać wprowadzone do oferty Spółki w perspektywie kilku – kilkunastu miesięcy. W wyniku tych prac wyłoniono trzy produkty białkowe do realizacji prac badawczo – rozwojowych, które mogą poszerzyć portfolio Spółki w zakresie surowców do testów diagnostycznych IVD.

invest

Rozpoczęliśmy 2021 rok dobrymi wynikami, zarówno na poziomie sprzedaży jak i zyskowności. Światowy popyt na komponenty do diagnostyki utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednocześnie, obserwujemy, że miejscowo maleje skala realizowanych testów na COVID-19 ze względu na uruchomienie programu szczepień. Intensyfikujemy działania mające na celu dalszy rozwój sprzedaży poza-covidowej produkowanych przez nas enzymów, białek, odczynników. Pracujemy także nad nowymi, potencjalnie obiecującymi produktami, które są w fazie badań –  mówi  Marian Popinigis, Prezes Zarządu BLIRT S.A.

Obecna powszechna, globalna diagnostyka wymaga ogromnych ilości materiałów, czyli również naszych produktów. Również stopniowy powrót do intensywnych badań w innych obszarach m.in. kardiologii, onkologii, neurologii będzie sprzyjać naszej działalności. Na świecie stale rozwijane są nowe metody diagnostyczne. Działamy globalnie, realizowaliśmy już zamówienia dla firm z kilkudziesięciu rynków zagranicznych. Poprzedni rok pokazał skokową zmianę w wynikach Blirtu. Prawidłowo analizując mega-trendy rynku byliśmy gotowi z właściwym portfolio produktów i  szybko dostosowaliśmy się do otoczenia  odpowiadając na dynamicznie rosnący popyt, który dziś się ustabilizował na bardzo wysokim poziomie. W I kwartale 2021 zwiększyliśmy moce produkcyjne jednego z flagowych produktów ponad dziesięciokrotnie w stosunku do początku zeszłego roku. Patrzymy z optymizmem na kolejne kwartały – mówi Tomasz Wrzesiński, Wiceprezes Zarządu BLIRT SA.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania celon | kurs budimex | akcje jsw | kurs zloty | jak działa blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here