Naga MarketsBlirt opublikował wyniki za 2 kwartał 2021 rokuBLIRT SA – firma biotechnologiczna specjalizująca się w wytwarzaniu wysokiej jakości enzymów i odczynników wykorzystywanych w globalnej diagnostyce, zakończyła I półrocze 2021 roku 12-proc. wzrostem przychodów ze sprzedaży do 20,7 mln zł. Sprzedaż produktów własnych, które są dla Spółki strategiczne  wzrosła w tym okresie o 48% rok do roku, osiągając poziom 17,1 mln zł. Sprzedaż eksportowa w I półroczu 2021 wzrosła o 56% rok do roku.

Blirt przedstawia swoje wyniki finansowe

W samym II kwartale 2021 spółka wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości
9,2 mln zł wobec 12,3 mln zł w roku ubiegłym (-26% r/r). Zgodnie z trendem z poprzednich kwartałów większość przychodów w tym okresie stanowiły zamówienia od zagranicznych klientów. Zysk netto w okresie kwiecień-czerwiec 2021 wyniósł 2,4 mln zł wobec 5,8 mln zł (-58% /r).Narastająco po I półroczu 2021 Spółka odnotowała dwucyfrowe wzrosty zarówno na poziomie sprzedaży jak i zyskowności. Po odjęciu zdarzenia jednorazowego w postaci rezerwy na program motywacyjny marża na sprzedaży za I półrocze 2021 jest wyższa niż w roku 2020 (45% wobec 35%).

Spółka w II kwartale 2021 wypracowała solidne wyniki, choć niższe niż w analogicznym okresie rekordowego roku 2020. Istotny wpływ na niższą sprzedaż w minionym kwartale miał spadek sprzedaży towarów, których spółka jest dystrybutorem (głównie testów na Covid-19). Produkty te charakteryzują się niższą marżą i są sprzedawane tylko w Polsce.

Strategiczną sprzedaż, z punktu widzenia działalności Blirt S.A., stanowią wysokomarżowe produkty własne (enzymy i odczynniki) wykorzystywane w szeroko pojętej diagnostyce.

Sprzedaż wypracowana w II kwartale br. to solidny poziom, choć niższy niż rok wcześniej. Warto pamiętać, że ubiegłoroczna baza była bardzo wysoka, odnotowaliśmy wówczas skokowy wzrost wyników i nie oczekiwaliśmy utrzymania tak wysokiego poziomu dynamik. Pozyskujemy kolejne zamówienia, dziś Blirt osiąga wciąż istotnie wyższe niż przed pandemią wyniki. Przykładowo jeszcze w II kwartale 2019 roku nasze przychody sięgały 2,5 mln zł. W II kwartale 2021 przychody ze sprzedaży sięgnęły 9,2 mln zł. Pandemia spowodowała otwarcie nowych możliwości na rynku Life Science w obszarze biotechnologii. Wykorzystujemy obecne szanse rynkowe do budowania długoterminowych relacji z globalnymi klientami i  wchodzenia na nowe dla nas rynki – mówi Tomasz Wrzesiński, Wiceprezes Zarządu BLIRT SA.

Dalszy rozwój biologii molekularnej to potencjalnie szansa dla nas na zdobywanie kolejnych zamówień. Bardzo dużo uwagi poświęciliśmy w tym roku stabilizacji produkcji i maksymalizacji parametrów jakościowych, co jest ogromnym wzywaniem wraz z ze zwiększaniem wolumenów produkcji wyrobów biologicznych. Jesteśmy przygotowani, by odpowiadać na wciąż ogromne potrzeby producentów szeroko pojętych testów diagnostycznych –  mówi Marian Popinigis, Prezes Zarządu Blirt S.A.

Nowe laboratoria i stabilizacja produkcji

Spółka w II kwartale 2021 r. koncentrowała swoje działania na dalszym rozwoju produkcji przy jednoczesnym ulepszaniu parametrów jakościowych, adaptacji nowych laboratoriów, wdrożeniu systemu ISO 13485.

invest

Obecnie spółka posiada trzy laboratoria w Gdańsku i jedno laboratorium w Gdyni.
W II kwartale 2021 r. zakończyły się, zgodnie z planem, prace adaptacyjne w nowym zakładzie produkcji enzymów i białek w Gdańsku, a wcześniej (I kwartał) w rozbudowanym zakładzie w Gdyni. Obecnie spółka jest w trakcie przygotowań do adaptacji drugiego laboratorium w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, które będzie piątym laboratorium Spółki. Inwestycje związane z rozbudową infrastruktury realizowane są w ramach uzyskanej pod koniec 2020 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Zgodnie z wnioskiem spółka planuje inwestycje w ciągu 5 lat w wysokości 10,2 mln zł, z czego w tym roku inwestycje o wartości ok. 6 mln zł.

Projekty badawczo-rozwojowe

W II kwartale 2021 roku kontynuowane były prace w zakresie optymalizacji technologii produkcji wytwarzanych białek i enzymów oraz prace badawczo–rozwojowe trzech nowych produktów enzymatycznych, które w przypadku pozytywnego zakończenia projektów, w perspektywie kilku – kilkunastu miesięcy, wzbogacą portfolio Spółki w zakresie komponentów testów diagnostycznych IVD. Zespół R&D prowadzi także prace dotyczące ulepszania parametrów jakościowych kilku dotychczasowych produktów, będących w stałej ofercie Spółki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: najwyższy kurs forinta | akcje bank handlowy | pkn orlen gpw | notowania celon | lira turecka euro | kurs dolara online | kruk kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here