whitebit

blikMetody płatności ciągle ewoluują, obecnie coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, zastępując ją kartami płatniczymi, a w ostatnich latach także płatnościami mobilnymi. W Polsce na popularności zyskują szczególnie płatności BLIK, za pomocą których można nie tylko szybko i wygodnie płacić za zakupy w internecie, ale także wypłacać gotówkę z bankomatów czy przelewać pieniądze na telefon. Korzystając z BLIK-a nie trzeba nosić ze sobą ani gotówki, ani karty – wystarczy telefon i aplikacja mobilna banku. Dowiedz się jak działają płatności BLIK i jak z nich korzystać.


Według danych NBP, w 2018 r. użytkownicy zrealizowali za pomocą BLIK-a 91 mln transakcji, których wartość wyniosła ponad 12 mld złotych, co oznacza prawie trzykrotny wzrost ilości transakcji rok do roku. Usługa odnotowuje wzrosty i rekordy we wszystkich kanałach. Największy wzrost ilości transakcji (o ponad 400 proc.) osiągnęły przelewy na telefon oraz transakcje w terminalach płatniczych (o prawie 400 proc.). Niemal równie szybko rośnie ilość płatności realizowanych w internecie (o ponad 300 proc.), duży wzrost widać także w ilości wpłat i wypłat gotówki w bankomatach (o prawie 200 proc.). Można śmiało założyć, że rok 2019 także będzie rekordowy.BLIK – co to jest?

BLIK to system płatności mobilnych, który zadebiutował na rynku na początku 2015 r. Został stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności, powołaną przez sześć dużych banków z Polski. Od tego czasu system jest nieustannie udoskonalany.

BLIK umożliwia:

 • dokonywanie płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych
 • wypłaty i wpłaty gotówki w bankomatach i wpłatomatach
 • wykonywanie przelewów na telefon
 • generowanie czeków elektronicznych

Z BLIK-a mogą korzystać posiadacze aplikacji banków, które udostępniają taką możliwość.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
BLIK – jakie banki go oferują?

Nie wszystkie banki umożliwiają realizowanie klientom płatności mobilnych w systemie BLIK, jednak system ciągle się rozwija i poszerza. Początkowo był obsługiwany przez sześć banków, obecnie płacenie BLIK-iem jest możliwe w dwunastu instytucjach, a są to:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Santander Bank Polska
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • Orange Finanse
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.

BLIK – gdzie można nim płacić?

Płatności BLIK-iem są możliwie w wielu miejscach, przede wszystkim w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych, coraz częściej także w sklepach stacjonarnych (wyposażonych w terminale POS) oraz w różnych punktach usługowych i urzędach.

W internecie płatność BLIK zwykle pojawia się jako jedna z wielu opcji na etapie wyboru metody płatności. Punkty stacjonarne, w których jest akceptowana taka płatność są natomiast oznaczone specjalną naklejką.

Ponadto BLIK umożliwia wypłatę pieniędzy w bankomatach (z większości bankomatów w Polsce) i wpłatę we wpłatomatach – oznaczonych specjalnym znakiem. Może być też stosowany do wystawiania czeków elektronicznych i przekazywania pieniędzy na telefon.

BLIK – jak nim płacić?

Aby móc korzystać z BLIK-a należy mieć konto w banku, który oferuje ten system płatności i pobrać aplikację mobilną banku na telefon. Płatności są możliwe na smartfonach z oprogramowaniem Android, iOS oraz Windows Phone. Niezbędne jest także połączenie z Internetem.

Po zalogowaniu się do aplikacji powinna ukazać się charakterystyczna ikonka. Po kliknięciu na nią zostanie wygenerowany sześciocyfrowy kod BLIK (ważny przez dwie minuty), który następnie wprowadza się w odpowiednim miejscu na stronie internetowej lub na terminalu czy w bankomacie, a na samym końcu akceptuje transakcję w aplikacji.

W przypadku transakcji internetowych można skorzystać z funkcji one click, która pozwala na realizację transakcji bez wprowadzania kodu przy każdych zakupach – wystarczy zatwierdzić operację na telefonie.

BLIK i przelewy na telefon

Za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku można także wykonać przelew na telefon – to nowatorskie rozwiązanie BLIK-a. W celu zlecenia takiego przelewu należy zalogować się do aplikacji i wybrać opcję przelewu na telefon, następnie wprowadzić numer telefonu odbiorcy przelewu lub wybrać ją z kontaktów na telefonie. Po potwierdzeniu przelewu PIN-em środki zostaną natychmiast przekazane na konto odbiorcy.

Taką możliwość mają klienci Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego i Santander Bank Polska, który zainstalowali na swoim telefonie aplikację mobilną banku oraz powiązali numer telefonu z rachunkiem bankowym i BLIK-iem.

BLIK i czeki elektroniczne

Przy pomocy aplikacji mobilnej banku można również wygenerować czek BLIK (ciąg dziewięciu cyfr), który można później wykorzystać do płatności w sklepie internetowym oraz stacjonarnym lub na wypłatę gotówki z bankomatu. Co istotne, do skorzystania z czeku BLIK nie trzeba mieć dostępu do internetu, ani nawet telefonu, wystarczy podać 9 cyfrowy numer czeku i hasło.

Z czeków BLIK mogą korzystać klienci Banku Millennium, Getin Banku, PKO Banku Polskiego i Santander Bank Polska. Czek można przekazać innej osobie, także nie posiadającej konta osobistego w żadnym banku.

BLIK – czy jest bezpieczny?

BLIK jest znacznie bezpieczniejszy niż inne metody płatności. Dlaczego?

 • płatności BLIK oraz sama aplikacja posiadają szereg niezbędnych zabezpieczeń, takich jak mechanizm dostępu do aplikacji (PIN, odcisk palca lub hasło) czy konieczność weryfikacji przez użytkownika
 • BLIK, jako usługa, nie przechowuje żadnych danych użytkownika, które mogłyby zostać wykradzione lub przechwycone
 • wygenerowany kod BLIK jest jednorazowy, przypisany do użytkownika i aktywny tylko przez 2 minuty, jego ponowne wykorzystanie jest więc niemożliwe
 • wszelkie transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK-a na kwoty powyżej 50 złotych wymagają dodatkowej akceptacji PIN-em

Płatności BLIK-iem zapewniają większe bezpieczeństwo zarówno w przypadku płatności za zakupy w internecie, jak i w sklepie stacjonarnym, a także w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu.

Wnioski

BLIK jest doskonałym narzędziem do płatności w sieci i niemal równie dobrym do wypłat z bankomatów, oferującym wyższy, niż w przypadku innych metod poziom bezpieczeństwa. Płatności są błyskawiczne i w większości przypadków całkowicie bezpłatne, podobnie jak wypłaty z bankomatów.

BLIK oferuje też kilka nowoczesnych rozwiązań, jak przelewy na telefon czy czeki elektroniczne, które znacznie usprawniają płatności i przelewy.

Do słabszych stron usługi można zaliczyć brak wsparcia przez część banków i dłuższe płatności w sklepach stacjonarnych.Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
 • Powiązane zagadnienia:
Absolwent zarządzania na Politechnice Rzeszowskiej. Od 2015 roku content marketer i redaktor, specjalizujący się w finansach i nowych technologiach. Szczególnie interesuje się branżą FinTech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj