Naga MarketsblablaProblem z dobrymi pomysłami jest jeden – czasem są zbyt proste, aby wydawały się dobre. Podobnie było w przypadku znanego również w Polsce BlaBlaCar. Spółka nazywana RyanAirem szos miała prosty pomysł na biznes. BlaBlaCar organizuje społeczność kierowców posiadających wolne miejsca w swoich samochodach i umożliwia im znalezienie partnera do podróży, który w zamian za podwózkę dorzuci się do benzyny. Serwis na swojej stronie internetowej chwali się już 20 milionami użytkowników w 19 różnych krajach, dodatkowo wygląda na to, że już niedługo spółka będzie mogła się poszczycić elitarnym tytułem.


Chodzi o przyznawanego przez magazyn Fortune tytułu Jednorożca. Wpis na Listę Jednorożców możliwy jest jedynie dla najszybciej i najprężniej rozwijających się startupów których wartość przekracza 1 mld USD. Ważnym elementem Listy Jednorożców jest fakt, że środki pozyskane przez młode przedsiębiorstwa muszą pochodzić z funduszy zebranych przez nie same. Jednym słowem, aby zapewnić sobie miejsce na zaszczytnej liście trzeba się sporo nachodzić za zainteresowanym naszym pomysłem inwestorem. Jednorożcami zostały już okrzyknięte takie firmy jak Xiaomi, Snapchat, Dropbox czy mało znany Zenefits.

O BlaBlaCar zrobiło się trochę głośniej nieco ponad rok temu, gdy spółka ogłosiła pozyskanie dodatkowych 100 mln USD w związku z zaangażowaniem w działalność nowego inwestora. Dziś Fortune informuje, że BlaBlaCar pozyskała kolejnych chętnych do partycypowania w przyszłych zyskach firmy. Kwota 160 mln dodatkowych dolarów powiększa majątek firmy który jak na razie się wycenia przekracza już 1,2 mld USD.

Wiadomości o kolejnych pozyskanych milionach pokazuje również siłę rozrastającego się rynku – zauważa Fortune. Widać tu spore różnice pomiędzy kontynentami. Na dużych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych sieć kolejowa jest słabo rozwinięta, w zupełności nie przypomina plątaniny torów na wybrzeżach. Dotychczas najczęściej wybieranym rozwiązaniem było połączenie samolotu oraz wypożyczonego samochodu. Z pomocą BlaBlaCar można znaleźć takie połączenie, które będzie pokrywać się z naszym celem podróży przy minimalnym nakładzie gotówkowym. Nic w tym dziwnego – to nowy wymiar autostopu.

Europa pod względem skomunikowania ze sobą różnych części kontynentu znacznie przewyższa Stany. Również nasza europejska sieć kolejowa jest znacznie gęstsza niż amerykańska. Przykładowo w Francji, BlaBlaCar umożliwia podróż z Paryża do Lyonu (lub z powrotem) za kwotę niższą niż pojedynczy bilet kolejowy. Z kolei porównanie ceny biletu samolotowego na identycznej trasie, do kwoty która wymagana jest przez serwis BlaBlaCar wypada zupełnie blado. Fortune wylicza, że na pokonanie ponad 450 kilometrów na trasie Paryż-Lyon potrzeba jedynie 22 EUR w serwisie BlaBlaCar, od 29 do 75 EUR za podróż koleją lub ok. 400 EUR za (czasem wątpliwy) luksus podróży samolotem.

Wygląda na to, że można podróżować w miarę wygodnie za niewielkie pieniądze, co udowadnia właśnie serwis BlaBlaCar. Magazyn Fortune celnie podsumowuje zagrożenia związane z przyszłością firmy – pytaniem wciąż pozostaje, czy podróż samochodem nadal będzie oferować najlepszy stosunek wygody podróżnych do ceny oraz czy znajdzie się odpowiednia liczba kierowców chętnych podzielić się własnym pojazdem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSamsung szykuje się do masowych zwolnień
Następny artykułEURUSD przygotowania do większego ruchu
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here