Naga MarketsJak efektywnie prowadzić biznes w Estonii i wejść na rynek Skandynawii? Czy opłaca się to polskiemu przedsiębiorcy? Uczestnicy Konferencji “Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market” debatowali w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii o możliwościach współpracy między rynkami.


Ponad 99% państwowych usług w Estonii można zrealizować online. Zagranicznych przedsiębiorców przyciąga do tego niewielkiego nadbałtyckiego kraju przejrzysty system podatkowy, zdalne zarządzanie firmą, a także partnerskie podejście rządu. U podstaw międzynarodowego sukcesu Estonii leży zaawansowana infrastruktura cyfrowa i przekonanie, że niemal wszystko można zrobić online. Przewagą jest także zminimalizowana biurokracja. Mocny akcent postawiony na rozwój technologii przyciąga także startupy. Z Estonii pochodzą m.in. takie firmy jak Skype, PlayTech czy Transfer Wise.

O tym jak efektywnie prowadzić biznes w Skandynawii mówi Artur Kuczmowski, Partner Zarządzający Thompson&Stein w Polsce oraz Estonii. Prawnik zwraca także uwagę na wyzwania związane z bankowością, na które powinni przygotować się polscy przedsiębiorcy.

Współpraca regionalna

Mimo sytuacji, w której częstotliwość oraz intensywność kontaktów między Polską i Estonią nie jest równomierna to współpraca samorządowa oraz regionalna obu krajów rozwija się pozytywnie. W ostatnich latach odbyły się wydarzenia, w których brali udział przedsiębiorcy, nauczyciele, przedstawiciele młodzieży oraz rolnicy. Imprezy w gminach partnerskich cieszą się zainteresowaniem Polonii.

Podczas wydarzenia “Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market” polscy przedsiębiorcy dzielili się doświadczeniami z prowadzenia biznesu na terenie Estonii. Swoje spostrzeżenia przedstawili m.in. Piotr Mazur, Wiceprezes Software Development Academy oraz Tomasz Kozłowski, Prezes Eco Logistics Hub.

Pierwsze kroki na terenie Estonii

W konferencji wzięło udział prawie 200 przedsiębiorców z polskiego sektora małych i średnich firm, które planują ekspansję lub już działają na rynkach zagranicznych. Taisja Laudy, Prezes TLnC Global opowiada o wejściu na rynek estoński, z perspektywy firmy, która stawia na tym terenie swoje pierwsze kroki.

Stosunki polityczne

Ze statystyk Estonii wynika, że ten kraj zamieszkują około dwa tysiące Polaków. Największe kupisko osób polskiego pochodzenia znajduje się w regionie Harju (Tallinn) i Ida-Viru (Kohtla-Järve).

Odnowienie stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią nastąpiło 9 września 1991 r. Natomiast 2 lipca 1992 r. został podpisany w Tallinie „Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Estońską o przyjaznej współpracy i bałtyckim dobrosąsiedztwie”. Funkcjonowanie Ambasady RP w Tallinnie rozpoczęło się w 1993 roku. Ambasada RE w Warszawie działa od 1995 roku.

Najważniejsze punkty polityki zagranicznej Polski i Estonii są zbieżne. Dzięki temu, że oba kraje są członkami Unii Europejskiej oraz NATO stworzone są bliskie ramy współpracy politycznej. Ma ona zarówno wymiar bilateralny, jak i wielostronny.

Współpraca na linii Polska – Estonia

Przedstawiciele administracji publicznej Polski i Estonii wypowiedzieli się na temat współpracy podczas “Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market”.

Relacje gospodarcze między Polską i Estonią rozwijają się korzystnie, a co istotne, istnieje potencjał do dalszej ścisłej współpracy. Polska jest dla Estonii jednym z ważniejszych partnerów handlowych. Coraz więcej naszych firm inwestuje w Estonii – w 2018 r. wzrost ten był rekordowy. Estonia jest też rynkiem, dzięki któremu łatwiej zaistnieć gospodarczo w pozostałych krajach północnej Europy. Jestem przekonany, że konferencja oraz towarzyszące jej wydarzenia zapoczątkują nowy, jeszcze ambitniejszy rozdział w naszej współpracy handlowej. Serdecznie zapraszam do udziału – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński

– Polska jest największym i najważniejszym partnerem handlowym Estonii spośród krajów Europy Środkowej, oraz 7-8 spośród wszystkich naszych partnerów handlowych. Wierzymy, że w nadchodzących latach rozwiniemy potencjał drzemiący w naszej współpracy dwustronnej w zakresie handlu i inwestycji. W związku z tym chcielibyśmy serdecznie zaprosić polskie firmy do odwiedzenia Estonii i odkrycia jej atrakcyjnych możliwości biznesowych. Taki jest też cel postawiony przed estońską delegacją biznesową pod moim przywództwem, wyznaczonej przez Estońską Izbę Handlową do wzięcia udziału w majowej konferencji biznesowej pt. ‘Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market’ – wskazał wiceminister Rozwoju Gospodarczego Republiki Estońskiej Viljar Lubi.

Stosunki gospodarcze

Rozwój stosunków gospodarczych Polski i Estonii przebiega pozytywnie. Odczuwalny jest brak równowagi dotyczący bilansu handlowego między dwoma krajami, ale mimo to przedsiębiorcy ze sobą współpracują i dbają o wzajemne wzbogacanie oferty. Wśród partnerów zagranicznych Estonii, Polska zajmuje wysokie miejsce. Z danych wynika, że 7 proc. ogółu eksportu do Estonii pochodzi z Polski. Równocześnie Łotwa eksportuje 8 proc., Szwecja 9 proc., Litwa 9 proc., Niemcy 10 proc., a Finlandia 14 proc.

W 2017 roku obroty handlowe pomiędzy dwoma krajami były wyższe o 9,7 proc. niż jeszcze rok wcześniej. Jednak import z Estonii jest nadal widocznie niższy, niż eksport z Polski. Saldo handlu zagranicznego na koniec 2017 r. było na poziomie 794,3 mln euro.

Pojazdy, urządzenia elektryczne oraz mechaniczne, produkty chemiczne i te wywodzące się z przemysłu metalowego, a także tworzywa sztuczne i artykuły spożywcze to najbardziej istotna grupa towarów w eksoprcie polskich produktów do Estonii w 2017 roku. Materiały, które były eksportowane z Polski stanowiły 7,37 proc. ogółu całego importu Estonii.

Na sklepowych półkach w różnych sieciach znajdują się towary wyprodukowane w Polsce, jednak najczęściej ich nazwy są zmieniane i dostosowywane do estońskiego rynku. Polski eksport wydaje się być konkurencyjny pod względem ceny, a to jest istotne kryterium przy dokonywanym wyborze.

Warto zauważyć duże zaangażowanie polskich przedsiębiorców, którzy aktywnie rozglądają się za nowymi partnerami w Estonii. Import z Estonii jest stosunkowo niewielki, obejmuje głównie maszyny i urządzenia, drewno i wyroby z drewna, celulozę, papier, wyroby metalowe. Na lokalnym rynku funkcjonują poprzez swoich miejscowych agentów takie firmy jak PZU, LOT, LPP.

Wśród największych polskich eksporterów znajdziemy firmy Flextronics, Renault Polska, Przedsiębiorstwo Handlowe A-T, Unilever Polska, Bayer, Mercedes-Benz Polska, Animex Food, LPP, ABC Data, Ferrero Polska. W grupie przedsiębiorstw, które importują towary z Estonii są m.in.: Alstom Power, ABB, Ensto Pol, CEIDG (Poznań, Piastów), Fabryka Papieru Kaczory, Arctic Paper, Zap Sznajder Batterien, Kostrzyn Spółka Akcyjna, Kompania Leśna.

Zaangażowanie inwestycyjne Polski w Estonii na koniec 2017 roku wynosiło 81,5 mln euro. Jest to wzrost o 61% w porównaniu ze stanem na koniec 2016 r. Największa aktywność ma miejsce w sektorze handlu i produkcji przemysłowej. Poziom bezpośrednich inwestycji estońskich w Polsce praktycznie nie zmienił się w porównaniu ze stanem na koniec 2016 r. i wynosi 129,5 mln euro. Największymi pozycjami estońskich FDI w Polsce jest produkcja przemysłowa, handel oraz finanse i ubezpieczenia.

Współpraca kulturalna

Z informacji podanych na stronie Ambasady RP w Tallinnie wynika, że polsko – estońska współpraca kulturalna sięga okresu międzywojennego. Kontakty między polskimi i estońskimi twórcami kultury były ułatwione dzięki znakomitym stosunkom politycznym między naszymi krajami oraz związkom Polaków z Uniwersytetem w Tartu (Dorpacie), gdzie działała jedna z najstarszych polskich korporacji studenckich „Polonia”. Tartu w latach 20. było także ważnym centrum polonistycznym. W okresie sowieckim kultura polska była dla inteligencji estońskiej jednym z ważniejszych źródeł wzorców. Po odzyskaniu niepodległości doszło do intensyfikacji kontaktów na polu kultury, szczególnie jeśli chodzi o muzykę, literaturę, film i teatr. Na estoński przetłumaczono dzieła polskich pisarzy, m.in. W. Szymborskiej, W. Gombrowicza, Cz. Miłosza, czy J. Pilcha. Odbywają się przeglądy twórczości polskich reżyserów filmowych (m.in. K. Kieślowskiego, R. Fidyka). Polscy twórcy teatralni prezentują spektakle i organizują warsztaty dla aktorów i reżyserów estońskich (np. J. Peszek). Regularnie organizowane są koncerty polskich muzyków.

Z informacji podanych przez Ambasadę RP w Tallinnie dowiadujemy się również, że polscy twórcy są też stale obecni na organizowanych na początku czerwca „Dniach Tallina”, uznawanych za najważniejsze letnie wydarzenie kulturalne w stolicy Estonii. Najważniejszym polsko-estońskim wydarzeniem kulturalnym w ostatnich latach jest odbywający się w Narwie (od 1999 r.) „Międzynarodowy Konkurs Muzyki Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów”. Polska jest też stale obecna na festiwalu filmowym „Czarne Noce”, organizowanym corocznie w Estonii.

Warszawska konferencja “Estonia as the Gateway to the Scandinavian Market” poświęcona była obecnej sytuacji oraz perspektywom w polsko-estońskich stosunkach gospodarczych. Prelegenci dzielili się swoim doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami jak efektywnie prowadzić biznes w tym kraju, który jest też bramą na rynki skandynawskie. Organizatorem wydarzenia była kancelaria Thompson&Stein, Ambasada Estonii w Polsce, Enterprise Estonia oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Obecność na wydarzeniu delegacji przedsiębiorców Estońskiej Izby Gospodarczej była okazją do nawiązania sieci kontaktów biznesowych, a także poznania nowych trendów i kierunków rozwoju firm na rynkach skandynawskich.

autor: Agnieszka ZarębaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here