Naga MarketsUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prócz kary nałożonej na bank Leszka Czarneckiego (Getin Bank musi zapłacić 13,5 miliona złotych) przygląda się zapisom umów kredytowych następnych 7 banków. Prawdopodobieństwo, że UOKiK odnajdzie w tych kolejnych bankach niejasne zapisy – a co za tym idzie nałoży kolejne kary – jest całkiem spore, uważa Katarzyna Zawadzka, analityk finansowy, ekspert ekonomiczny i autorka bloga “Financeheels”. Więcej o karze nałożonej przez UOKiK na bank w nowej serii podcastów Comparic.pl, Biznes Tok.


UOKiK nakłada karę na Getin Bank, 7 banków na celowniku urzędu

Niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kolejną karę – tym razem na bank Leszka Czarneckiego, Getin Bank. Przypomnijmy, że pierwszą instytucją finansową, która otrzymała grzywnę od UOKiK za stosowanie klauzul niedozwolonych we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych był Deutsche Bank. To jednak nie koniec, ponieważ urząd zapowiada kontrole w kolejnych 7 bankach i jeśli wykażą one niejasne zapisy – wówczas nakładane będą dalsze sankcje.

Zakwestionowane przez UOKiK klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Getin zastrzegał sobie prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Obecna sytuacja [nałożenie kary na bank przez UOKiK – przyp. red] może okazać się trudna w rozwiązaniu dla tych podmiotów. Pamiętajmy, że w ostatnim kwartale 2019 roku banki takie jak Idea Bank wykazały dość sporą stratę. Luka kapitałowa w wyniku tej straty wyniosła w przypadku Idea Banku powyżej miliarda złotych a w przypadku Getinu powyżej 1,6 miliarda złotych. Te kwoty, te luki kapitałowe dają już sygnał, że może dojść do przymusowej likwacji tych banków – komentowała Katarzyna Zawadzka.

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z całą audycją Biznes Tok:

13,5 mln zł to mała kara dla banku. Instytucje Leszka Czarneckiego mogą mieć jednak problem

Chociaż dla dużych banków komercyjnych kary rzędu kilkunastu milionów złotych nie są jakimkolwiek zagrożeniem płynnościowym, to zdaniem Zawadzkiej, w przypadku banków Leszka Czarneckiego jakiekolwiek dodatkowe obciążenia, w tym kara nałożona przez UOKiK, mogą stanowić problem. Znajdujące się w portfelu polskiego miliardera instytucje nie mogły zaliczyć ostatnich kwartałów do udanych, a luki kapitałowe Idea Banku oraz Getin Banku przekraczają jeden miliard złotych.

Te kwoty, te luki kapitałowe już dają sygnał, że może dojść do przymusowych likwidacji tych banków. Może, nie musi, jednak czerwona lampka z całą pewnością się zapala (…) – dodaje Zawadzka.

O problemach Leszka Czarneckiego mówi się od wielu miesięcy, a ich potwierdzeniem jest styczniowa sprzedaż ukraińskiej części działalności bankowej. Wszystkie akcje zostaną przejęte przez cypryjski fundusz Dragon Capital Investments Limited.

Biznes Tok to seria audycji poświęconych w pełni tematyce ekonomii, inwestycji, tradingu i aktualnych wydarzeń geopolitycznych. Podczas cotygodniowych publikacji zapraszani goście w studio odpowiadają na zagadnienia najbardziej aktualnych tematów rynkowych, ze świata ekonomii, geopolityki czy inwestycji alternatywnych. Co tydzień nowa dawka informacji i tematów ze studia Comparic.pl. Cotygodniowa dawka podcastów Biznes Tok pod tym tagiemConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here