Naga MarketsChoć po roku 2018 rynek kryptowalut obumarł, to cyfrowe waluty – takie jak Bitcoin czy inne altcoiny są w stanie powrócić do łask inwestorów. Tym razem jednak nie tyle za sprawą inwestorów indywidualnych, a przedsiębiorstw, które coraz częściej sięgają po rozwiązania blockchainu. Wszystko jednak zależy od stopnia adaptacji, a to jest jeszcze trudne do przewidzenia. W studio tym razem Jacek Czarniawski współtwórca JPK Traders, autor artykułów przybliżających początkującym inwestorom technologię blockchain oraz project manager MatchTrade-Technologies. Więcej na temat rynku kryptowalut w nowej serii podcastów Comparic.pl, Biznes Tok.


Bańka spekulacyjna? Inwestorzy długo czekają na załamanie cyfrowej waluty

Jeden z najmłodszych rynków, jakim jest rynek kryptowalut na dobre zagościł na głównych stronach portali inwestycyjnych przed czterema laty, kiedy kurs najbardziej rozpoznawalnej wirtualnej waluty – Bitcoina (BTC) – rozpoczął gigantyczne wzrosty. Wielu inwestorów oraz traderów twierdziło, że wycena BTC jest znacznie zawyżona jeszcze kiedy kurs przeskakiwał z tysiąca do dwóch tysięcy dolarów. Kolejne niemałe skoki ceny powodowały na rynku skrajne emocje – od euforii sympatyków kryptowalut po okrzyki bańki spekulacyjnej jego przeciwników.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrosty Bitcoina oraz reszty altcoinów (cyfrowej alternatywy głównej kryptowaluty) nie trwały jednak krótko. Praktycznie od 2015 do końca 2017 roku cyfrowe waluty rosły kilkaset – lub w przypadku niektórych – kilka tysięcy procent. Przychodzi jednak rok 2018, w którym na rynek wchodzą pierwsze kontrakty futures popularnego Bitcoina a kurs się załamuje. W tym momencie można było dopiero powiedzieć, że bańka pękła.

Szczerze mówiąc taka reakcja rynków była w pewnym stopniu do przewidzenia, aczkolwiek nie jest się w stanie określić czy takie spadki mogły tak naprawdę być spowodowane tylko i wyłącznie wprowadzeniem kontraktów futures. Oczywiście, umożliwienie inwestorom łatwiejszej zdecydowanie gry na spadki wpłynęło na tę cenę, czy było to jednak bezpośrednio związane ze spadkami? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – komentował Jacek Czarniawski

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z całą audycją Biznes Tok:

Kryptowalutowy wrócą do łask inwestorów? 

Zdecydowanie po spektakularnym spadku kursu kryptowalut na długi czas zainteresowanie cyfrowymi walutami w takim stopniu, jak miało to miejsce jeszcze przed dwoma – trzema laty opadło. Z rynku wyparowało mnóstwo kapitału, a media nie pisały już tak ochoczo o tym rynku. Pytanie jednak jakie się nasuwa – to czy kryptowaluty nie wrócą jeszcze do łask inwestorów?

Wydaje mi się że ten rynek odżyje, jak najbardziej. Jest bardzo duże zainteresowanie na ten moment właśnie nie ze strony społeczeństwa [inwestorów indywidualnych – przyp. red.] a ze strony firm, gdzie technologie blockchain dalej próbuje się implementować w różnego rodzaju projektach. Być może to właśnie będzie kluczowe w przypadku kolejnego wzrostu – tudzież bańki – w zależności od stopnia adaptacji – dodaje Czarniawski.

Biznes Tok to seria audycji poświęconych w pełni tematyce ekonomii, inwestycji, tradingu i aktualnych wydarzeń geopolitycznych. Podczas cotygodniowych publikacji zapraszani goście w studio odpowiadają na zagadnienia najbardziej aktualnych tematów rynkowych, ze świata ekonomii, geopolityki czy inwestycji alternatywnych. Co tydzień nowa dawka informacji i tematów ze studia Comparic.pl. Cotygodniowa dawka podcastów Biznes Tok pod tym tagiemConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

  1. Fajny wywiad . I fajnie że Max wspomniał o ETH bo jednak BTC jest czysto spekulacyjne , a ETH użyteczne . Fajnie się tego słucha i z odcinka na odcinek jest coraz ciekawiej …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here