Naga Marketstrzy złote monety Bitcoina z logiem i nazwą bitcoin w tleManipulacje rynkowe są poważnym problemem na rynkach regulowanych, jednak nie tylko. Chociaż uważa się, że sieć Bitcoina jest nieco bardziej przejrzysta niż większość rynków finansowych, obawy o rynkowe manipulacje stanowią główną przeszkodę dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przed zatwierdzeniem Bitcoinowego ETF-a. Bitwise Asset Management, który chciałby wprowadzić ETF bazujący na najstarszej kryptowalucie, zmienił taktykę i przedstawił SEC sporo faktów na temat Bitcoina.

W zeszłym roku na konferencji Consensus Invest na Manhattanie, przewodniczący SEC powiedział: „Inwestorzy oczekują, że handel towarem, na którym opiera się ETF, jest wolny od ryzyka manipulacji”. Odnosił się w tym przypadku do Bitcoina.

Bitwise nie zamierza owijać w bawełnę i zagrał z SEC w otwarte karty ujawniając, że faktycznie manipulacja na rynku Bitcoina stanowi poważny problem. Firma starała się jednak dokładnie określić, gdzie, jak i dlaczego tak się dzieje, najwyraźniej w nadziei, że odkrywając „prawdziwy” rynek Bitcoinów, może rozwiać obawy SEC dotyczące tego, jak w rzeczywistości złe są manipulacje na tym rynku.

Zaskakujące dane z Bitwise

Najbardziej istotne kwestie poruszone we wniosku złożonym do SEC dotyczą wolumenu raportowanego przez giełdy kryptowalut. Bitwise uważa, że dane z książki zleceń wszystkich giełd (81), których obrót przekracza 1 mln dolarów wskazują, iż 95% to fałszywy wolumen. Jedynie 10 z 81 giełd zdaje się raportować rzeczywisty wolumen.

Nie tylko Bitwise dochodzi do takich wniosków. O odkryciu podejrzanego wolumenu na rynku kryptowalut pisałem już w tym miesiącu. Raport platformy analitycznej The Tie wskazuje bowiem, że blisko 90% zgłaszanych transakcji wymiany kryptowalut może być nieprawdziwych.

Działając na danych zebranych z 97 giełd, badacze odkryli, że zdecydowana większość wolumenu zgłaszanego przez użytkowników może w rzeczywistości nie istnieć. Wnioski takie pojawiły się w wyniku kalkulacji mniej znanych giełd do znanych firm, takich jak Binance czy Kraken.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

CoinMarketCap.com i błędne dane dotyczące wolumenu

Wracając do danych na temat Bitcoina (BTC) przedstawianych przez Bitwise, średni dzienny obrót najstarszej kryptowaluty może wynosić jedynie 272 mln dolarów, a nie 6 miliardów dolarów, jak się powszechnie uznaje.

Za błędne dane dotyczące wolumenu, Bitwise obwinia się portal CoinMarketCap.com, z którego statystyki wolumenowe są powszechnie wykorzystywane nie tylko przez zwykłych użytkowników kryptowalut, ale także główne źródła wiadomości, takie jak New York Times czy Wall Street Journal.

Zobacz również: Goldman Sachs ukarany przez FCA na ponad 170 mln PLN

Jak zauważa Bitwise: „[Dane z CoinMarketcap.com] obejmują dużą ilość fałszywego i / lub wolumenu o charakterze niedochodowym, co daje zasadniczo błędne wrażenie prawdziwej wielkości i charakteru rynku Bitcoina”.

Więcej spostrzeżeń odnośnie rynku Bitcoina, Bitwise zaprezentował we wpisach na Twitterze. Poniż znajdziesz pierwszy z nich:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here