Naga Marketsbitstamp logo Giełda kryptowalut Bitstamp została przejęta przez belgijską firmę inwestycyjną NXMH – donosi Reuters. Ponoć zmiana właściciela nie wpłynie na funkcjonowanie platformy pod żadnym względem.


Nejc Kodrič, dyrektor generalny giełdy zarejestrowanej obecnie w Luksemburgu, ujawnił, że transakcja została domknięta 25 października, ale odmówił podania jej szczegółów. Przyznał tylko Reuterowi, że w 2016 r. Bitstamp był wyceniany na 60 milionów dolarów.

NXMH

NXMH to zaś firma holdingowa działająca jako spółka zależna od Barclays. Zarządza aktywami o wartości ponad 2 miliardów euro i dokonuje inwestycji m.in. w różne branże technologiczne. Firma jest także filią giganta medialnego z Korei Płd., NXC Corp., który kupił 65,19 proc. udziałów w południowokoreańskiej giełdzie kryptowalutowej Korbit jeszcze w zeszłym roku.

Nowy podział

NXMH ma teraz 80 procent udziałów w Bitstampie, a Kodrič zachowuje  tylko 10 procent, ale pozostaje na stanowisku CEO giełdy, ponieważ “po co zmieniać coś, co dobrze działa”. NXMH również podobno uzyskało “część” funduszu kryptowalutowego Pantera Capital o wartości 10 milionów USD, który został nabyty przez platformę w 2014 roku.

Damian Merlak, który jest współzałożyciele Bitstampa z 2011 roku, podobno sprzedał wszystkie swoje 30-procentowe udziały w giełdzie w ramach transakcji z NXMH.

Podczas gdy Merlak “nie był aktywny od 2015 roku”, według Kodriča, dwaj założyli giełdę “w garażu w Słowenii” z kilkoma laptopami, jednym serwerem i tysiącem euro w funduszach. Brzmi jak historia “od zera do milionera”, rynek kryptowalut zna jednak takie przypadki.

Kodrič mówi Reutersowi, że “sprzedaż nie była planowana. Nie było aktywnego wysiłku, aby poprosić [o to] kupujących. Dynamizm branży w zeszłym roku wzbudził potencjalne zainteresowanie kupujących, aby odcisnąć piętno na rynku.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Prezes Bitstamp zauważa, że podczas gdy wolumen na giełdzie spadł w tym roku o 60-70 procent, platforma nadal pozostała rentowna, co świadczy o jej silnej pozycji rynkowej. Bitstamp jest zresztą obecnie 47. co do wielkości giełdą kryptowalut na CoinMarketcap, patrząc na 21 893 672 USD w transakcjach w ciągu 24 godzin. Jeszcze parę lat temu uchodził na lidera rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here