Naga MarketsLupa powiększająca skierowana na logo giełdy kryptowalut BitmexWartość tokenów, które przydzielono ponad stu zespołom oferującym ICO, znacznie spadła w porównaniu do ich początkowej wartości. Takie wnioski wynikają z najnowszych badaniach przeprowadzonych przez giełdę kryptowalut BitMEX.


BitMEX przeprowadziło swoje badanie rynku ICO we współpracy z firmą analityczną TokenAnalyst. Eksperci obu firm sprawdzali bilanse finansowe ponad stu projektów w sieci Ethereum (ETH).

Zgodnie z raportem łączna wartość wszystkich tokenów, które analizowane projekty przydzieliły swoim własnym zespołom, spadła z ponad 24 miliardów dolarów w momencie emisji do około 5 miliardów dolarów dzisiaj. BitMEX wskazuje jednak na fakt, że robienie ICO w 2017 i 2018 r. nadal było dobrym biznesem:

“(…) zespoły ICO wciąż wydają się posiadać około 5 miliardów własnych tokenów, które w istocie otrzymywały za nic (…).”

W raporcie podkreślono również, że maksymalna wartość tokenów kontrolowanych przez zespoły wynosiła ponad 80 miliardów dolarów. Pisanie o tym, że zespoły otrzymały środki “za nic” także w wielu przypadkach jest nieprawdziwe.

Problemy ICO

Sama idea ICO przeżywa jednak kryzys. Nie chodzi tylko o to, że wiele z tych projektów okazało się scamami. Okazuje się, że rynkowi brakuje pewnych standardów. BitMEX i TokenAnalysits twierdzą, że szkodliwy jest też deficyt przejrzystości, szczególnie w odniesieniu do przydzielania tokenów zespołom założycielskim. BitMEX zauważa jednak, że analiza może być jeszcze bardziej skomplikowana ze względu na zdolność zespołów ICO do emitowania, kupowania i sprzedawania własnych tokenów. To wszystko powoduje, że obraz staje się jeszcze bardziej mętny.

Dyrektor generalny giełdy Arthur Hayes już wcześniej komentował powyższy problem. W dość niecenzuralny sposób określał tokeny:

“Te oferty mają ogromne wyceny, a wiele najbardziej szanowanych zbiórek w tej formie już zawodziło. Nie jest jasne, kiedy oraz czy w ogóle takie oferty kiedykolwiek znajdą się na rynku wtórnym. Biorąc pod uwagę dużą podaż żetonów, kto kupi to gówno?”

Z drugiej strony, wielu inwestorów i analityków uważa, że rok 2019 będzie okresem odrodzenia się ICO. Japonia reguluje ten rynek, a sam szef BitMEX powiedział, że może się on odrodzić wraz z Ethereum.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here