Naga MarketsUpadek polskiej giełdy Bitmarket.pl nie przestaje być tematem numer jeden w środowisku kryptowalut. Głos w sprawie zabrał prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Filip Pawczyński.

Przypomnijmy, że strona giełdy Bitmarket.pl zniknęła z sieci w nocy z 8 na 9 lipca. Użytkowników witał wtedy tylko komunikat o utracie płynności i końcu działalności. W sprawę odzyskania środków szybko zaangażowało się Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB), fundacja Trading Jam Session i Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii. Teraz prezes tego pierwszego podmiotu Filip Pawczyńki wypowiedział się w temacie w serii tweetów.

Wina władz?

Pawczyński uważa, że w Polsce konieczne są regulacje nowego rynku. To ich brak jest jednym z powodów upadku Bitmarket.pl:

„Sytuacja i inne podobne są wypadkową braku odpowiednio dostosowanych regulacji branży kryptowalut. Próba stworzenia takowych w 2016 [z] skończyła się zaniechaniem współpracy przez stronę rządową, czego dowodem są przygotowane oddolne regulacje w formie Kanonu dobrych praktyk.”

Członkowie PSB należeli do Strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe, który działał przy Ministerstwie Cyfryzacji, gdy kierowała nim Anna Streżyńska. Minister miała ambitne plany, niestety dość szybko pożegnała się z urzędem, a wraz z jej dymisją Strumień upadł. Owoce jego pracy znajdują się dziś na stronie resortu w dziale… Archiwum.

Powstały Kanon dobrych praktyk miał być próbą oddolnych regulacji rynku cyfrowych walut w kraju (podpisał go m.in. Bitmarket.pl). Mógł posłużyć jako podstawa do tworzenia dalszych przepisów. Niestety temat umarł.

KNF a kryptowaluty

„Po porażce Strumienia powstała „grupa robocza” przy [Urzędnicy] po ROKU nie byli w stanie przygotować „raportu”, który zapowiedzieli pomimo dużych wkładów całej społeczności”

-napisał Pawczyński.

To także prawda. W 2018 r. KNF powołał grupę, która miała zająć się regulacją rynku kryptowalut. Poszczególne podzespoły miały opracować raport, który z kolei byłby bazą do budowania konkretnych rozwiązań prawnych. Efekt? Wymieniono dość sporą liczbę maili, zorganizowano parę spotkań. Przepisów jak nie było, tak nie ma.

Bitmarket.pl upadł przez władze?

Oczywiście trudno całą winę za upadek Bitmarket.pl zrzucić na władze, ale warto pamiętać, że gdyby w Polsce obowiązywały określone przepisy, które z kolei narzucałyby na giełdy obowiązek dokonywania audytów, o problemach platformy klienci dowiedzieliby się zapewne znacznie szybciej i nie trzymali na niej swoich środków.

Prezes BitBay Paweł Sobków nie ma wątpliwości, że przez brak regulacji będą upadały kolejne giełdy. Kiedy w końcu doczekamy się więc stosownych przepisów?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here