Naga Markets

BitMarket to cześć większej grupy kapitałowej, której najstarszy podmiot działa nieprzerwanie od 2003 roku. Sama giełda powstała w 2014 roku i jako jedna z nielicznych w Polsce oferuje obrót kryptowalutami z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Operatorem giełdy pozostaje BitMarket Limited – spółka zarejestrowana w Republice Seszeli.


BitMarket – co to jest?

Oferta BitMarket w porównaniu do konkurencyjnych platform wydaje się bardzo uboga – do dyspozycji klienta oddano możliwość handlu na Bitcoinie, Bitcoin Gold, Bitcoin Cash, Litecoin oraz Ripple. W odróżnieniu jednak do innych, giełda wyraźnie skupia się na swojej ofercie handlu lewarowanego i w tym segmencie poszukuje swojej niszy.

BitMarket – jak to działa?

Nasza giełda pozwala na szybki zakup lub sprzedaż kryptowalut od innych osób. Dzięki zróżnicowaniu stosowanych prowizji w zależności od typu transakcji oraz wykonanego obrotu, ceny oferowane naszym klientom są niezwykle atrakcyjne – obiecuje BitMarket na swojej stronie internetowej. Giełda pośredniczy w wymianie pomiędzy użytkownikami naliczając prowizje. Te różnią się w zależności od typu transakcji jaką klient chce wykonać jak i generowanego przez niego obrotu.

W przypadku gdy do tej pory nie wykonaliśmy żadnej transakcji, lub gdy wygenerowany przez nas obrót nie przekraczał 99,99 EUR wówczas prowizja maker wynosi 0,15% wartości transakcji. W przypadku wybierania płynności z rynku (prowizja taker) będziemy musieli zapłacić aż 0,45%.

Jednocześnie BitMarket daje możliwość dodatkowego zarobku ponad zysk wynikający ze zmiany wyceny posiadanych przez nas kryptowalut. Dostarczając płynności giełdzie, a więc wystawiając swoje zlecenia oczekujące (po stronie kupna bądź sprzedaży) użytkownik może obniżyć swoją prowizję do zera i w teorii, zarabiać na spreadzie czyli różnicy pomiędzy ceną BID i ASK.

Wystawiając jednocześnie ofertę kupna 1 BTC po cenie 7100 USD oraz ofertę sprzedaży po cenie 7130 USD użytkownik daje potrzebną giełdzie płynność – przyjmie zarówno spływające na rynek zlecenia kupna jak i sprzedaży. W idealnych warunkach sprzeda swojego bitcoina za kwotę 7130 USD oraz kupi dodatkowego bitcoina za 7100 USD. Różnica 30 USD (spread) stanie się zyskiem użytkownika dzięki zerowym prowizjom dla market makerów. Opcja ta możliwa jest jednak dopiero po przekroczeniu miesięcznego progu obrotu na poziomie 5 mln EUR co z pewnością jest dość wysokim wymaganiem.

Klienci BitMarket mają również możliwość pożyczenia swoich kryptowalut inwestorom wykorzystującym dźwignię finansową. Cała transakcja jest w pełni zabezpieczona przez giełdę, która pilnuje by została ona poprawnie rozliczona, a pożyczone środki wróciły do ich prawowitych właścicieli. Jednocześnie, dzięki użyczeniu swoich kryptowalut handlującym z dźwignią jesteśmy w stanie zyskać niewielki procent kosztów jakie ponosi inwestor korzystający z lewaru.

Kontrakty swap i zyski dzięki dźwigni

Kontrakt swap to forma inwestycji, dzięki której zyskać mogą obie strony transakcji. Wystawca kontraktu otrzymuje część opłat naliczanych przez giełdę za przetrzymanie pozycji lewarowanej natomiast korzystający z dźwigni finansowej może zwielokrotnić swoje zyski z inwestycji przy relatywnie niewielkim kapitale.

Bossa

Jednak podobnie jak w przypadku składanych ofert kupna bądź sprzedaży, tak również i w przypadku kontraktów swap musi pojawić się druga strona transakcji. Inwestorzy pragnący skorzystać z dźwigni finansowej będą więc musieli zaczekać, aż inny użytkownik zgodzi się użyczyć swoich tokenów by w ten sposób zlewarować pozycję pierwszego z nich. Jednocześnie, wystawca kontraktu będzie musiał ustalić koszty finansowania, które również są podmiotem wolnego rynku. Jeśli zażądamy zbyt wiele za nasze bitcoiny, wówczas druga strona transakcji najprawdopodobniej wykorzysta ofertę o nieco mniejszych kosztach lewarowania.

źródło: bitmarket.pl

Użytkownicy mają stały podgląd na stan rynku – bieżące ceny kryptowalut jak i koszta finansowania kontraktów swap. Dla chcących szybko znaleźć drugą stronę transakcji ważnym jest więc utrzymywanie konkurencyjnych ofert względem innych uczestników rynku.

Procesem rozliczania kontraktów swap zajmuje się platforma i odbywa się to automatycznie. Minimalny okres na jaki można pożyczyć kryptowalutę bez konsekwencji wynosi 10 minut. Po tym czasie można bez przeszkód wycofać swoje środki z puli kryptowalut przeznaczonych do zaspokojenia popytu na kontrakty swap, a brakujące tokeny zostaną uzupełnione z rachunków pozostałych użytkowników. Wystawca kontraktu ma więc pełną kontrolę nad swoimi środkami oraz zyskami płynącymi z pożyczki, a jego nabywca pewność, że wystawca nie zażąda zwrotu pożyczonych środków w najmniej odpowiednim momencie.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBlok po 22 – 25 lipca 2018: NZD/JPY, Złoto
Następny artykułFacebook: rekordowy spadek ceny akcji, ponad 20% w handlu posesyjnym
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here