Naga MarketsKontrowersyjna firma kryptowalutowa Bitmain stała się jednym z 21 podmiotów przetwarzających transakcje rodzącej się sieci EOS. Chińska firma, znana z produkcji sprzętu do kopania kryptowalut, uzyskała wystarczającą liczbę głosów, aby stać się aktywnym producentem bloków tego nowego w świecie Blockchain projektu. 


Na swoim profilu na Twitterze, firma dziękuje „za wsparcie, głosowanie [na nią] i zaufanie.” Równocześnie deklaruje, że „EosAntPool będzie nadal pracowało nad rozwojem i budową społeczności EOS.”

Kontrowersje

EOS AntPool, jest – jak sama nazwa wskazuje – prowadzone przez AntPool, jedną z dwóch dużych spółek należących do Bitmain (drugim udziałowcem jest BTC.com).

Wzrost udziałów w kopaniu bitcoinów przez Bitmain stał się ostatnio tematem dużych kontrowersji. Trwa debata na temat stopnia, w jakim połączona moc obliczeniowa przekłada się na faktyczną “kontrolę” nad wydobyciem bitcoinów.

Choć Bitmain daleki jest do tego stopnia wpływu na ekosystem EOS, sam EOS już teraz jest krytykowany za obecny poziom centralizacji. Pomijając fakt, że sieć projektu ma strukturę dzielącą przetwarzanie transakcji między tylko 21 podmiotów, samo głosowanie może stać się silnie scentralizowane, gdy twórca EOS, Block.one, zdecyduje się uczestniczyć w wyborach producenta blokowego w najbliższej przyszłości. Firma, oprócz zebrania ponad 4 miliardów dolarów podczas sprzedaży tokenów projektu, otrzymała 100 milionów z 1 miliarda tokenów wygenerowanych w bloku genesis kryptowaluty.

Warto zauważyć, że Bitmain nie jest jedyną kontrowersyjną firmą kryptowalutową, na którą użytkownicy EOS zagłosowali w wyborach na producentów bloków sieci. Giełda Bitfinex, która jest ściśle powiązany z kryptowalutą Tether, obecnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu producentów bloków. Warto przypomnieć, że w EOS nie ma górników, za to transakcje potwierdzają i dodają do kolejnych bloków delegaci, tzw. „producenci”. Projekt niemal od swojego startu wywołuje spore emocje związane ze swoim funkcjonowaniem.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here