Naga MarketsGiełda w Korei Południowej Bithumb walczy obecnie z organami podatkowymi tego kraju o ponad 60 milionów dolarów zapłaconego podatku od zagranicznych transakcji kryptowalutowych. Po raz kolejny problemem okazała się niejasność przepisów.

Podatek, jaki fiskus chce zachować i otrzymywać w przyszłości od Bithumb, jest obliczany według rocznej stawki 22 procent, w tym przypadku na podstawie kwoty dot. zagranicznych wypłat z giełdy. Teraz giełda złożyła jednak skargę do koreańskiego trybunału podatkowego przeciwko urzędowi skarbowemu, nazywając podatek „bezpodstawnym”, informuje Korea Times.

Bithumb: kryptowaluta to nie waluta

Firma twierdzi, że ponieważ kryptowaluta nie jest prawnie uznawana za walutę, żądanie fiskusa dotyczące zapłaty podatku w wysokości 80,3 miliarda wonów (ok. 60,2 miliona USD) jest bezpodstawne. Według mediów trybunał ma 90 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

„Zapłaciliśmy pełną kwotę i od tego czasu przygotowujemy się do sporu. Wierzymy, że będziemy mieli szansę wyjaśnić nasze stanowisko w sądzie”, powiedział przedstawiciel Bithumb.

Sprawa może mieć różne rozwiązanie i wcale nie jest pewne, czy giełda ją wygra. Choi Hwoa-in, doradca koreańskiego organu nadzoru, Financial Financial Service, powiedział, że bitcoiny nie są aktywem zgodnie z obowiązującymi przepisami, co rzuca niejednoznaczne światło na kwestie podatkowe w Korei Południowej.

Regulacje, głupcze!

Powyższe pokazuje po raz kolejny, że na rynku kryptowalut konieczne są mądre i jasne regulacje.

Bitcoin (BTC) i ether (ETH) są towarami, podczas gdy status XRP jest nadal niejasny, powiedział przewodniczący Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w USA, o czym pisaliśmy wczoraj. Pokazuje to jednak, że poszczególne jurysdykcje różnie patrzą na poszczególne tokeny i kryptowaluty. To z kolei prowadzi do nieporozumień pod kątem podatkowym.

By rynek cyfrowych aktywów urósł i stał się mocniejszy, najpierw urzędnicy powinni w końcu stworzyć dla niego stosowne regulacje. Kontrowersje wywołuje w Polsce np. sprawa płacenia podatku PCC od kryptowalutowych transakcji. Do dziś rząd nie uregulował w pełni tej kwestii. Jak na razie stale przedłuża tylko tzw. abolicję podatkową dot. tej sprawy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here