Bitfury Group i południowo-koreańska firma badawczo-rozwojowa Commons Foundation wspólnie uruchamiają sieć kopalni bitcoinów w Paragwaju.
Informacja o partnerstwie pojawiła się miniony czwartek na stronie Bitfury Z oświadczenia wynika, że w Paragwaju powstanie szereg centrów wydobywczych wykorzystujących urządzenia do wydobywania bitcoinów BlockBox AC.
Te artykuły również Cię zainteresują
Tania i czysta energia do kopania kryptowalut
Nowe kopalnie mają być zasilane przez elektrownie wodne Itaipu i Yacyreta. Współpraca jest częścią projektu “Golden Goose”, wspieranego przez rząd Paragwaju, którego celem jest ustanowienie tego obszaru jako największego na świecie centrum kryptowalut, ze względu na duże nadwyżki taniej i czystej energii w tym kraju.
Według Bitfury, południowoafrykański kraj obecnie wykorzystuje tylko połowę elektryczności wytwarzanej przez te dwie elektrownie. Sandra Otazú Vera, adwokat i doradca Commons Foundation, powiedziała, że Paragwaj bada “kreatywne sposoby wykorzystania nowych technologii, takich jak blockchain i kryptowaluty, by zapewnić korzyści gospodarce i obywatelom”.
Zobacz również: Ponura przyszłość kryptowalut widziana okiem ekspertów
Giełda kryptowalut jeszcze w tym roku
Fundacja Commons planuje także uruchomienie giełdy kryptowalut w Paragwaju jeszcze w tym roku. Platforma będzie integrować analityczną platformę zgodności Bitfury Crystal.
Z kolei Bitfury, firma specjalizująca się w tworzeniu infrastruktury do wydobywania kryptowalut, ale także w samych kopalniach rozważa podobno pierwszą ofertę publiczną (IPO), która miałaby mieć miejsce na giełdzie w Amsterdamie, Londynie lub Hong Kongu.
Już w ubiegłym roku informowaliśmy natomiast o zebraniu przez Bitfury Group kwoty 80 milonów dolarów na rozwój działalności. W firmę zainwestowali wtedy m. in. Macquarie Capital, azjatycka instytucja finansowa Dentsu Inc., europejska firma inwestycyjna Armat Group, Jabre i Lian Group, firma inwestycyjna Argenthal Capital Partners, grupa ubezpieczeniowa MACSF oraz Galaxy Digital.