Naga MarketsPo odrzuceniu przez nowojorski sąd apelacji giełdy Bitfinex, w której domagała się oddalenia pozwu twierdząc, iż sąd w Nowym Jorku nie jest właściwy do rozpoznania sprawy, wydawało się, że okoliczności przestały sprzyjać giełdzie i będzie musiała przekazać prokurator generalnej Nowego Jorku Leilicie James, dowody na obsługiwanie klientów z Nowego Jorku. Jednak we wtorek 24 września sąd wydał decyzję, na mocy której nie musi już tego robić.


Sąd apelacyjny wstrzymuje wcześniejszą decyzję niekorzystną dla Bitfinex

We wtorek 24 września Wydział Apelacyjny Sądu Najwyższego w Nowym Jorku wstrzymał wcześniejsze orzeczenie wydane w sierpniu przez sędziego Sądu Najwyższego Joela Cohena, ma mocy którego Tether oraz powiązane z nim spółki zobowiązane były przedstawić dokumentację dotyczącą pożyczki, udzielonej giełdzie Bitfinex. Zarówno giełda, jak i stablecoin Tether należą do spółki matki iFinex Inc –z siedzibą w Honkongu. Pod orzeczeniem podpisało się pięciu sędziów: Davida Friedmana, Petera Toma, Troy’a Webbera, Ellen Gesmer oraz Jeffrey’a Oing.

W przypadku nieuwzględnienia apelacji złożonej przez giełdę, zobowiązana byłaby ona do udostępnienia prokurator generalnej 28 dowodów potwierdzających, że Bitfinex w latach 2017-2018 obsługiwał klientów z Nowego Jorku. Wówczas postępowanie byłoby prowadzone na podstawie The Martin Act – ustawy obowiązującej w stanie Nowy Jork dotyczącej walki z oszustwami, w tym naruszeniami w zakresie obrotu papierami wartościowymi i towarami, uznawanej za najbardziej rygorystyczną w całych Stanach Zjednoczonych oraz przyznającej prokurator generalnej szeroki zakres uprawnień.

Historia postępowania toczącego się przeciwko Bitfinex

Dochodzenie zostało wszczęte w kwietniu bieżącego roku przez prokurator generalną Nowego Jorku przeciwko spółce iFinex, do której należy Bitfinex, zarzucając giełdzie, że pokryła stratę 850 milionów dolarów przechowywaną przez procesor płatności Crypto Capital Corp, pożyczając te środki od rezerw Tether.

Adwokaci Bitfinex i Tether argumentowali, że prokurator generalna nie miała jurysdykcji osobistej ani jurysdykcji przedmiotowej by zacząć sprawę. Ta zaś podnosiła, iż wystarczy fakt, czy wyrządzono potencjalną szkodę mieszkańcom Nowego Jorku i złożyła wniosek o ujawnienie większej ilości informacji i dokumentacji Tether. Przedłożyła także dokumenty, z których wynikało, że nowojorskie podmioty, w tym Galaxy Digital firmy Michaela Novogratza, korzystały z usług Bitfinex, a tym samym ma ona prawo do zbadania sprawy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here