Naga MarketsLupa powiększająca skierowana na logo giełdy kryptowalut BitfinexGiełda kryptowalut BitFinex i stablecoin Tether (USDT) znów mają kłopoty. Tym razem nowojorska kancelaria prawna Roche Freedman LLP wytoczyła proces sądowy oskarżając je o zbiorowe wykorzystywanie kryptowalut do “oszukiwania inwestorów, manipulowania rynkami i ukrywania nielegalnych dochodów”.


BitFinex i Tether manipulowały rynkiem kryptowalut

Powodowie – Roche Freedman LLP zarzucają, że BitFinex i Tether były dwoma przedsiębiorstwami wykorzystywanymi w ramach programu “Part Fraud, Part Pump and Dump and Dump and Part Money Laundering”. Zgodnie ze skargą zbiorową wniesioną do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, Południowy Dystrykt Nowy Jork, te dwa przedsiębiorstwa “wymieszały swoje tożsamości korporacyjne i fundusze klientów, ukrywając jednocześnie swoją szeroką współpracę w sposób, który umożliwił im manipulowanie rynkiem kryptowalutowym z niespotykaną dotąd skutecznością”.

Tokeny USDT nie mają pokrycia w USD

W skardze stwierdza się, że twierdzenie Tether’a, że “liczba tokenów [USDT] w obiegu zawsze będzie równa liczbie dolarów na jego koncie bankowym” jest kłamstwem. Zamiast tego, Tether emituje ogromne ilości niezarejestrowanych tokenów USDT, aby spowodować manipulację cenami kryptowalut. W skardze zarzuca się ponadto, że obie firmy odniosły ogromne korzyści z tworzonych przez siebie cykli “boom-and-bust”.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Bitfinex i Tether odpowiedzialne za hosse na rynku kryptowalut

W skardze podkreślono również, że te dwie firmy były w dużej mierze odpowiedzialne za kryptograficzny rynek byka w 2017 roku. W latach 2017-2018 Tether wyemitował bowiem 2,8 mld USDT i użył ich do “zalania giełdy Bitfinex i zakupu innych walut kryptograficznych”. W rezultacie popyt na cyfrowe aktywa został sztucznie zawyżony i spowodował ogromny wzrost cen.

Oskarżeni o straty w wysokości 1,4 bln USD

Dzięki działaniom BitFinex i Tether powstała “największa bańka” w historii ludzkości, która następnie szybko pękła, zabierając ze sobą “450 miliardów dolarów wartości” w niecały miesiąc. W skardze wspomina się również, że “odpowiedzialność firm wobec klasy putatywnej prawdopodobnie przekracza 1,4 bln USD”.

BitFinex gotów na batalię sądową 

Chcąc przygotować się na nieuniknione, w miniona sobotę BitFinex wydał oświadczenie ostrzegające opinię publiczną przed nadchodzącym procesem sądowym wynikającym z “bezpodstawnych oskarżeń”. Zaprzeczył oskarżeniom i powiedział, że będzie się odpowiednio bronić, gdy zostanie złożony pozew.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut #WEEKLY – 7 października 2019
Następny artykułJohnson do UE: Piłeczka jest po waszej stronie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here