Naga MarketsLogo KNFUrząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) poinformował, że we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisany został nowy podmiot: Bitelon sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego Bitelon.com).


Kolejna polska giełda kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF

BitelonBitelon to kolejna polska, internetowa giełda wymiany walut tradycyjnych i cyfrowych. Spośród konkurencyjnych giełd kryptowalut wyróżniało ją to, że oprócz wymiany fiatów na kryptowaluty, platforma umożliwiała również wymianę pomiędzy walutami fiducjarnymi (fiatami) takimi jak: PLN, EUR, GBP, USD, CHF.

Przypomnijmy jednak, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, zgodnie z którym w opinii KNF prowadzenie giełdy kryptowalut wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Bitelon dołącza do BitMarket24, Coinroom oraz Coinbe.net

Niektóre podmioty zdają sobie świetnie sprawę z obecnie obowiązujących przepisów. Można w tym miejscu wymienić chociażby polskie giełdy Coinquista oraz BitClude, które posiadają już wymagane licencje KNF’u. W opozycji do nich znalazły się jednak giełdy BitMarket24Coinroom oraz Coinbe.net, które już jakiś czas temu zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Dziś do ich grona dołączyła także giełda Bitelon.

W tym konkretnym przypadku mowa o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Groźnie brzmiący wpis KNF dotyczy nieuprawnionego świadczenia usług płatniczych.

Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie
świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego,
podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu
tym karom łącznie.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych znajduje się pod linkiem >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin wzrósł powyżej 5 tys. USD dzięki tajemniczej transakcji wartej 20 tys. BTC?
Następny artykułBitcoin będzie kosztował $50 tysięcy, twierdzi prezes Messari
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

5 KOMENTARZE

  1. widać, że zmienia się podjeście w kontekście krypto i podmioty powoli zaczynają wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów , bo jakby nie patrzeć przychylność KNF zawsze mile widziana 😉

  2. Patrząc na przykład Coinquisty i Bit Clude da się działać zgodnie z obowiązującymi w PL przepisami.Trzeba tylko mieć faktycznie poważny i uczciwy plan biznesowy. I zapewne bardziej się wysilić 😉

  3. Na każdą giełdę kryptowalut włamano się przynajmniej jeden raz. Moim zdaniem licencje na takie organy i tak by nic tu nie dały. Wszystko zależy od założycieli i czym tak naprawdę się kierują, zakładając giełdę kryptowalut.

  4. Moim zdaniem bardzo dobrze że takie licencje są, proszę mi wskazać dzień w którym nie powstaje nowa giełda kryptowalut. Większość z nich na lichych systemach jest maszynką do prania kasy. Co jakiś czas kolejne nagłówki “włamano się na giełdę kryptowalut”. Może licencje wprowadzą porządek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here